“Frilans fəaliyyət göstərənlər də CEO vəzifəsinə yüksələ bilər”
Pandemiyadan sonra frilans fəaliyyətə maraq əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bir çox insan ənənəvi 9-dan 6-ya qədər iş rejimindən uzaqlaşaraq daha sərbəst çalışma modelinə üstünlük verir. Bəziləri bu işi gələcəkdə biznes qurmaq üçün başlanğıc hesab etsə də, digərləri üçün əsas məqsəd müstəqil işləməkdir. Lakin zamanla bu şəxslərdə də peşəkar inkişaf və irəliləyiş ehtiyacı yaranır.
Maraqlıdır, frilans fəaliyyət göstərərək uğurlu karyera qurmaq və müəyyən vəzifələrə yüksəlmək mümkündür?
“HR Hunter” şirkətinin qurucusu, İnsan Resursları üzrə konsultant İlkin Mirzəzadə Valyuta.Az-a açıqlamasında bildirir ki, frilans çalışanların heç də hamısının biznes qurmaq hədəfi olmur: “Frilans çalışan insanların təxminən 10-15%-i öz biznesini qurmağa meyilli olur. Bu da onu göstərir ki, heç də hədəf öz işini qurmaq deyil. Frilans çalışanlar adətən, komandadan daha çox müstəqil işləməyə meyilli olan şəxslərdir. Onlar sakit və sərbəst iş mühitinə üstünlük verir, eyni zamanda səyahət edərək müxtəlif ölkələrdə yaşayarkən gəlir əldə etməyə çalışırlar. Lakin frilans fəaliyyət göstərmək heç də həmin şəxsin bilik və bacarıq səviyyəsinin aşağı olması demək deyil".
Frilanserlərin qazancından danışan İ.Mirzəzadə dedi ki, burada gəlir ölkəyə görə dəyişir: "Bu iş növünün bəzi dövrlərində iş çox, bəzi dövrlərdə az ola bilər. Üstünlüyü odur ki, dünyanın istənilən ölkəsində oturaraq çalışa bilərsiniz. Əksər işlər Amerika və Avropa ilə bağlı olduğu üçün ödəniş avro və dollarla ola bilər. Azərbaycanda yaşayaraq bu cür ödəniş almaq hərtərəfli və maliyyə cəhətdən üstünlükdür. Məsələn, Cənub-Şərqi Asiya ölkələrinin ucuzluğundan yararlana bilərsiniz. Həmçinin, daimi yaşayış məntəqəsi olmadan fəaliyyətinizi davam etdirmək imkanı yaranır".
Ekspertin sözlərinə görə, frilans olaraq çalışanlar da karyeralarında yüksələ bilirlər: “Karyera təkcə korporativ mühitlə məhdudlaşmır. Frilanser səviyyədə işlər götürmək, bu sahə üzrə fəaliyyət göstərmək də fərdi sahibkarlıqdır, karyera qurmağın bir növüdür. Frilans fəaliyyət göstərərək müxtəlif vəzifələrə yüksəlmək mümkündür. Məsələn, proqramlaşdırma, məhsul menecmenti, dizayn, marketinq, hətta CEO səviyyəsinə qədər inkişaf etmək olar”.

Фрилансеры могут построить карьеру и вырасти до CEO
После пандемии интерес к фрилансу заметно вырос. Многие люди отходят от традиционного графика работы с 9:00 до 18:00 и предпочитают более свободную модель занятости. Для одних такая деятельность становится стартом для создания собственного бизнеса в будущем, для других главная цель — работать независимо. Однако со временем и у таких специалистов возникает потребность в профессиональном развитии и карьерном росте.
Возникает вопрос: можно ли, работая на фрилансе, построить успешную карьеру и подняться до определенных должностей?
Основатель компании HR Hunter, консультант по человеческим ресурсам Илькин Мирзазаде в комментарии Valyuta.az отметил, что далеко не все фрилансеры ставят перед собой цель создать бизнес:
«Примерно 10–15% людей, работающих на фрилансе, склонны к созданию собственного бизнеса. Это показывает, что цель далеко не всегда заключается в открытии своего дела. Фрилансеры, как правило, больше ориентированы на самостоятельную работу, чем на работу в команде. Они предпочитают спокойную и свободную рабочую среду, а также стремятся получать доход, путешествуя и проживая в разных странах. Однако работа на фрилансе вовсе не означает, что уровень знаний и навыков такого человека низкий».
Говоря о доходах фрилансеров, И. Мирзазаде отметил, что заработок в этой сфере зависит от страны:
«В некоторые периоды в таком формате работы заказов может быть много, в другие — меньше. Преимущество заключается в том, что работать можно, находясь в любой стране мира. Поскольку большинство проектов связано с Америкой и Европой, оплата может производиться в евро или долларах. Получать такие выплаты, проживая в Азербайджане, — это во всех отношениях, в том числе финансово, преимущество. Например, можно воспользоваться более низкой стоимостью жизни в странах Юго-Восточной Азии. Кроме того, появляется возможность продолжать деятельность без привязки к постоянному месту жительства».
По словам эксперта, фрилансеры также могут расти в своей карьере:
«Карьера не ограничивается только корпоративной средой. Выполнение проектов на уровне фрилансера и работа в этой сфере также являются формой индивидуального предпринимательства и одним из способов построения карьеры. Работая на фрилансе, можно вырасти до различных должностей. Например, можно развиваться в программировании, продуктовом менеджменте, дизайне, маркетинге и даже дойти до уровня CEO».