ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranla münaqişə başa çatdıqdan sonra neftin qiymətlərinin ucuzlaşa biləcəyini bildirib.
Bu barədə Tramp "Fox News" telekanalına müsahibəsində bildirib.
"İranla münaqişə başa çatan kimi amerikalılar yanacaqdoldurma məntəqələrində ucuzlaşma görə bilərlər", - Tramp deyib və bunun 2026-cı ilin noyabrında ABŞ-də keçiriləcək aralıq seçkilərinə qədər baş verə biləcəyini qeyd edib.
Bununla belə, o hesab edir ki, İrandakı hərbi əməliyyatlar dünya iqtisadiyyatına ziyan vurur, lakin o (dünya iqtisadiyyatı - red.) sonradan tamamilə bərpa olunacaq.
O, həmçinin qeyd edib ki, İrandakı münaqişə çox tezliklə başa çata bilər, lakin Tehranın nüvə silahı yaratmaq cəhdi İran xalqının əleyhinə çevrilə bilər.
"Əgər onlar nüvə silahına sahib olmaq niyyətindədirlərsə, biz daha bir müddət onlarla qalacağıq. Amma mən onların nə qədər vaxt sağ qala biləcəklərini bilmirəm", - o bildirib.
Tramp əlavə edib ki, İran limanlarının ABŞ hərbçiləri tərəfindən blokadaya alınmasını təsirli hesab edir və Tehranın buna reaksiyasını heyrətamiz adlandırıb.
"Düzünü desəm, bu, heyrətamiz idi. Mən bunun belə olacağını düşünürdüm", - Prezident əlavə edib.
Qeyd edək ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrailin İrana zərbələri başladıqdan sonra neft qiymətlərində əhəmiyyətli artım müşahidə olunur.
Bütün xəbərlərLiderlərin səmimi görüşündən - Fotolar
17.04.2026Azərbaycandan Türkiyəyə xam neft ixracı 2,3 dəfə artıb
17.04.2026Azərbaycanda büdcə vəsaitlərinin istifadəsi ilə bağlı dəyişiklik edildi
17.04.2026Antalya Diplomatiya Forumunun açılış mərasimi keçirilir, Prezident İlham Əliyev mərasimdə iştirak edir

Трамп: Цены на нефть могут стабилизироваться к ноябрю
Президент США Дональд Трамп заявил, что после завершения конфликта с Ираном цены на нефть могут снизиться.
Об этом Трамп сообщил в интервью телеканалу Fox News.
«Как только конфликт с Ираном завершится, американцы смогут увидеть снижение цен на заправках», — отметил он, добавив, что это может произойти до промежуточных выборов в США, запланированных на ноябрь 2026 года.
Вместе с тем, по его мнению, военные действия в Иране наносят ущерб мировой экономике, однако она впоследствии полностью восстановится.
Он также подчеркнул, что конфликт в Иране может завершиться в ближайшее время, однако попытки Тегерана создать ядерное оружие могут обернуться против самого иранского народа.
«Если они намерены обладать ядерным оружием, мы будем оставаться там еще какое-то время. Но я не знаю, как долго они смогут продержаться», — сказал он.
Трамп добавил, что считает эффективной блокаду иранских портов американскими военными и назвал реакцию Тегерана на это удивительной.
«Честно говоря, это было удивительно. Я ожидал, что все произойдет именно так», — подчеркнул президент.
Отметим, что после начала ударов США и Израиля по Ирану 28 февраля наблюдается значительный рост цен на нефть.