İş elanlarında əməkhaqqı niyə qeyd edilmir?
İş axtaranların ən çox qarşılaşdığı hallardan biri də budur ki, vakansiya, tələblər var, amma əmək haqqı yoxdur. Namizəd müraciət edir, vaxt sərf edir, görüşə gedir və prosesin sonunda ya maaşın gözləntilərdən xeyli aşağı olduğunu öyrənir, ya da əvvəlcədən deyilən məbləğin dəyişdiyini görür.
Bəs iş elanlarında əməkhaqqı niyə qeyd edilmir?
Əmək qanunvericiliyi üzrə ekspert Nüsrət Xəlilov Valyuta.az-a bildirir ki, bəzi hallarda iş elanlarında əməkhaqqının göstərilməməsi ilə rastlaşmaq mümkündür:
“Diqqət yetirdikdə görünür ki, bu hal daha çox rəhbər vəzifələr üzrə yerləşdirilən vakansiyalarda müşahidə olunur. Adətən mütəxəssis və ya sıravi işçi heyəti üçün nəzərdə tutulan vəzifələrdə isə əməkhaqqı və ya əməkhaqqı aralığı qeyd edilir. Əməkhaqqının göstərilməməsi şirkətin daxili əməkhaqqı siyasəti və ya konfidensiallıq prinsipləri ilə bağlı ola bilər. Çünki bəzi müəssisələrdə bu cür məlumatlar məxfi xarakter daşıyır”.
“Bununla belə, mütəxəssis olaraq tövsiyə edirəm ki, iş elanlarında əməkhaqqının heç olmasa aşağı və yuxarı həddi göstərilsin. Bu yanaşma həm namizədlər, həm də işəgötürənlər üçün daha faydalıdır. Məsələn, əgər bir müəssisə müəyyən vəzifə üçün 1000–1500 manat aralığında əməkhaqqı nəzərdə tutursa, bu məlumatın elanda qeyd edilməsi uyğun namizədlərin müraciət etməsinə kömək edir. Namizəd ilkin mərhələdə əməkhaqqının ona uyğun olub-olmadığını dəyərləndirir, müəssisə isə seçim prosesində daha məqsədli qərarlar verir. Nəticədə həm vaxt itkisi, həm də əlavə resurs sərfiyyatı minimuma endirilmiş olur”- N.Xəlilov qeyd edir.

Одной из наиболее распространённых ситуаций, с которой сталкиваются соискатели, является наличие вакансии и требований, но отсутствие информации о заработной плате. Кандидат обращается, тратит время, приходит на собеседование и в конце процесса узнаёт, что зарплата значительно ниже ожиданий или указанная ранее сумма изменилась.
Почему в объявлениях о работе не указывается заработная плата?
Эксперт по трудовому законодательству Нусрэт Халилов сообщил Valyuta.az, что в некоторых случаях можно встретить отсутствие указания заработной платы в объявлениях о работе:
«Если внимательно присмотреться, видно, что такое происходит чаще всего на руководящих должностях. Для специалистов или рядовых сотрудников, как правило, указывают либо конкретный размер заработной платы, либо диапазон. Отсутствие информации о зарплате может быть связано с внутренней политикой компании или принципами конфиденциальности. В некоторых организациях такие данные носят закрытый характер».
«Тем не менее, как эксперт, я рекомендую, чтобы в объявлениях о работе по крайней мере указывались нижняя и верхняя границы оплаты труда. Такой подход выгоден как для кандидатов, так и для работодателей. Например, если организация предусматривает заработную плату в диапазоне от 1000 до 1500 манатов на определённой должности, указание этой информации в объявлении поможет привлечь подходящих претендентов. Кандидат сможет на раннем этапе оценить, соответствует ли предлагаемая зарплата его ожиданиям, а компания — принимать более целенаправленные решения при выборе кандидатов. В результате снижаются как временные потери, так и дополнительные затраты ресурсов», — отметил Н. Халилов.