Kevin O’Liri Yutada 100 milyard dollarlıq AI məlumat mərkəzi qurmaq istəyir
“Shark Tank” verilişinin “Mr. Wonderful” kimi tanınan iştirakçısı Kevin O’Liri Yutanın kənd bölgəsində 100 milyard dollarlıq AI məlumat mərkəzi layihəsini təqdim edərkən bu qədər ciddi müqavimətlə qarşılaşacağını gözləmirdi. Lakin layihənin təsdiqinə etiraz edən yüzlərlə insan toplantıya qatılaraq təşəbbüsün o qədər də “möhtəşəm” olmadığını bildirib.
Kevin O’Lirinin “Stratos Project” adlı layihəsi güclü etirazlara baxmayaraq bazar ertəsi “Box Elder County” komissarları tərəfindən yekdilliklə təsdiqlənib. Plan Yutanın şimal-qərbində yerləşən 40 min akrlıq ərazidə 9 giqavat gücündə AI məlumat mərkəzi və təbii qaz elektrik stansiyasının tikilməsini nəzərdə tutur. Bu obyektin bir ildə istehlak edəcəyi enerji ştatın ümumi illik enerji istifadəsindən iki dəfədən çox olacaq.
O’Liri bildirir ki, layihə 10 min tikinti işi və 2 min daimi iş yeri yaradacaq. Onun sözlərinə görə, ABŞ-ın hesablama gücünün artırılması milli təhlükəsizlik baxımından həyati əhəmiyyət daşıyır. O, “CNN” telekanalına açıqlamasında deyib: “Çinin bizi qabaqlamasına imkan verə bilmərik”.
Lakin yerli sakinlər obyektin istifadə edəcəyi suyun onsuz da sürətlə kiçilən Böyük Duz gölünün daha da qurumasına səbəb ola biləcəyindən narahatdırlar. Bu isə ətraf icmalar üçün təhlükəli olan zəhərli tozun yaranmasına gətirib çıxara bilər. “Box Elder” dairəsinin seçicilərindən ibarət qrup bu həftə layihənin təsdiqinin ləğv edilməsi məqsədilə noyabr seçki bülleteninə referendum əlavə olunması üçün müraciət edib. Müraciətin qüvvəyə minməsi üçün 5 mindən çox imza toplanmalıdır.
Ətraf mühit fəalı və “Park City” sakini Karolayn Qlayx bildirib: “Gəlin ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsini aparaq və nəticələri tam şəffaf şəkildə dərc edək. İcmaya və ekspertlərə bu sənədləri araşdırmaq üçün vaxt verək”.

Кевин О’Лири планирует построить в Юте AI-дата-центр за 100 млрд долларов
Кевин О’Лири, участник шоу Shark Tank, известный как Mr. Wonderful, не ожидал столкнуться с таким серьезным сопротивлением, представляя проект AI-дата-центра стоимостью 100 млрд долларов в сельском районе Юты. Однако сотни людей, выступающих против утверждения проекта, пришли на встречу и заявили, что эта инициатива вовсе не такая уж «замечательная».
Проект Кевина О’Лири под названием Stratos Project, несмотря на сильные протесты, в понедельник был единогласно одобрен комиссарами округа Box Elder. План предусматривает строительство AI-дата-центра мощностью 9 гигаватт и электростанции на природном газе на территории площадью 40 тыс. акров на северо-западе Юты. Объем энергии, который этот объект будет потреблять за год, более чем в два раза превысит общий годовой объем энергопотребления штата.
О’Лири заявляет, что проект создаст 10 тыс. рабочих мест в строительстве и 2 тыс. постоянных рабочих мест. По его словам, увеличение вычислительных мощностей США имеет жизненно важное значение с точки зрения национальной безопасности. В комментарии телеканалу CNN он сказал: «Мы не можем позволить Китаю обойти нас».
Однако местные жители обеспокоены тем, что вода, которую будет использовать объект, может привести к еще большему высыханию Большого Соленого озера, которое и без того стремительно сокращается. Это, в свою очередь, может привести к образованию токсичной пыли, опасной для окружающих сообществ. Группа избирателей округа Box Elder на этой неделе подала заявку на включение референдума в ноябрьский избирательный бюллетень с целью отмены утверждения проекта. Для вступления инициативы в силу необходимо собрать более 5 тыс. подписей.
Экологический активист и жительница Парк-Сити Кэролайн Глайх заявила: «Давайте проведем оценку воздействия на окружающую среду и полностью прозрачно опубликуем ее результаты. Давайте дадим сообществу и экспертам время изучить эти документы».