Müştərinin məlumatlarını yayan bank kompensasiya ödəyəcək – Məhkəmədən mühüm qərar
Valyuta.az "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, qətnaməyə əsasən, bank müştərinin hüquqlarını pozduğuna görə ona mənəvi zərərin əvəzi kimi kompensasiya ödəməlidir.
İş materiallarına görə, bank tərəfindən müştərinin gecikmiş kredit borcu ilə bağlı məlumatlar onun razılığı olmadan qohumlarına ötürülüb.
Məhkəmə hesab edib ki, şəxsin bankda gecikmiş kreditinin olması bank sirri olmaqla yanaşı, həm də onun şəxsi həyatına aid məlumatdır və bu məlumatlar müştərinin razılığı olmadan üçüncü şəxslərə açıqlana bilməz.
Qeyd olunub ki, borc barədə digər şəxslərə məlumat verilməsi bank sirrinin və şəxsi həyat sirrinin yayılması, həmçinin şəxsi həyatın toxunulmazlığı hüququnun pozulması kimi qiymətləndirilməlidir.

Наримановский районный суд удовлетворил иск, связанный с нарушением банковской тайны.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на «Qafqazinfo», согласно судебному решению, банк должен выплатить клиенту компенсацию за моральный ущерб в связи с нарушением его прав.
Согласно материалам дела, банк без согласия клиента передал его родственникам информацию о просроченной кредитной задолженности.
Суд пришел к выводу, что наличие у лица просроченного кредита в банке является не только банковской тайной, но и информацией, относящейся к его личной жизни, и такие сведения не могут быть раскрыты третьим лицам без согласия клиента.
Отмечено, что передача информации о задолженности другим лицам должна расцениваться как разглашение банковской тайны и тайны частной жизни, а также как нарушение права на неприкосновенность частной жизни.