Azərbaycanda maaşlar saathesabı veriləcək
Azərbaycanda saatlıq əmək haqqı sisteminə keçid daha qısa zamanda reallaşa bilər. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi saatlıq əmək haqqı ilə bağlı Qanun layihələrinin hazırlanması ilə bağlı işlərin aparıldığını bildirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə deputat Vüqar Bayramov öz "Facebook" hesabında paylaşım edib.
Deputat paylaşımında bildirib ki, inkişaf etmiş dövlətlərin təcrübəsi göstərir ki, saatlıq əməkhaqqı sisteminin bir sıra üstünlükləri mövcuddur. Bu model vətəndaşların “overtime”, yəni əsas iş saatlarından artıq işlədikləri müddətə görə əlavə ödəniş almalarını təmin edir. Eyni zamanda bir neçə yerdə işləmək imkanlarını genişləndirir ki, bu da mühüm amillərdəndir.
"Yeni mexanizmin tətbiq olunması, əməkhaqqı aylıq deyil, saatlıq olaraq hesablanmasına gətirib çıxaracaq. Saatlıq əməkhaqqının hesablanması bir tərəfdən vətəndaşlarımıza işlədikləri müddətin saatlar üzrə hesablanması və onların əməkhaqlarında artımların reallaşmasına gətirib çıxara bilər. Eyni zamanda vətəndaşımız saatlar üzrə differensial olaraq bir deyil, bir neçə iş yerində çalışa bilər. Bu da onun əməkhaqqının artmasına gətirib çıxaran faktorlardan olacaq. Beynəlxalq təcrübəni nəzərə alsaq, bu qeyri-iş günlərində və iş saatlarından sonra çalışan vətəndaşlarımızın əməkhaqlarında xüsusi əmsalların tətbiq edilməsinə və daha çox əməkhaqqı almasına səbəb ola bilər. Bütövlükdə bu, yeni və inkişaf etmiş ölkələrdə tətbiq edilən bir mexanizmdir və bunun özəlliyi ondan ibarətdir ki, vətəndaşlarımızın əməkhaqlarının və əməyinin daha yüksək qiymətləndirilməsi real olaraq həyata keçirilsin".
Onun sözlərinə görə, meyarlar müəyyənləşəcək və saatlıq əməkhaqqı üçün də minimumlar məlum olacaq:
"Saat üçün minimum ödənişlər həm də aylıq əməkhaqqı üçün minimum ödənişlərin məbləğinə uyğunlaşdırılmalıdır və daha yüksək olmalıdır. Artıq yeni mexanizmin hazırlanması prosesi gedir. Son mərhələ razılaşdırmalardan sonra bunun nə zaman tətbiq ediləcəyi bəlli olacaq. Bütün hallarda bu mexanizmin tətbiq olunması əməkhaqqı sistemində bir yenilikdir".

Переход на почасовую систему оплаты труда в Азербайджане может быть реализован в более короткие сроки. В Министерстве труда и социальной защиты населения сообщили, что ведется работа по подготовке законопроектов, связанных с введением почасовой оплаты труда.
Как сообщает Valyuta.az, об этом депутат написал на своей странице в Facebook.
По его словам, опыт развитых стран показывает, что почасовая система оплаты труда имеет ряд преимуществ. Такая модель позволяет гражданам получать дополнительную оплату за «overtime», то есть за работу сверх основного рабочего времени. Одновременно расширяются возможности трудоустройства в нескольких местах, что также является важным фактором.
«Применение нового механизма приведет к тому, что заработная плата будет рассчитываться не ежемесячно, а почасово. С одной стороны, это позволит учитывать фактически отработанное время по часам и может привести к увеличению заработной платы граждан. С другой стороны, гражданин сможет работать не в одном, а в нескольких местах с почасовой дифференциацией, что также станет фактором роста его доходов.
Если учитывать международную практику, это может привести к применению специальных коэффициентов для граждан, работающих в нерабочие дни и после завершения рабочего времени, а значит — к получению более высокой заработной платы. В целом это механизм, который применяется в новых и развитых странах, и его особенность заключается в том, чтобы обеспечить более высокую оценку труда и заработной платы наших граждан», — отметил депутат.
По его словам, будут определены критерии, а также минимальные размеры почасовой оплаты труда.
«Минимальная почасовая оплата должна быть приведена в соответствие с минимальным размером ежемесячной заработной платы и быть выше. Процесс подготовки нового механизма уже идет. После завершения согласований станет известно, когда именно он будет введен. В любом случае внедрение этого механизма станет важным новшеством в системе оплаты труда», — подчеркнул он.