Nazirlik güclü küləklə bağlı xəbərdarlıq etdi
Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına görə, sabah gündüzədək bəzi ərazilərdə arabir güclü külək əsəcəyi, ayrı-ayrı yerlərdə intensiv yağış yağacağı, bəzi dağ çaylarından qısamüddətli sel keçəcəyi və şimşək çaxacağı proqnozlaşdırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, qeyd olunanları nəzərə alaraq, Fövqəladə Hallar Nazirliyi müvafiq təhlükəsizlik qaydalarını bir daha xatırladır.
Belə ki, güclü külək zamanı yüngül konstruksiyalı və müvəqqəti tikililərdən, bina və reklam lövhələrindən uzaq durmaq, elektrik dirəyi və naqillərinin, hündür ağacların altında dayanmamaq tövsiyə olunur.
Bundan əlavə, güclü küləyin baş verən yanğınların söndürülməsi ilə əlaqədar yaratdığı çətinlikləri nəzərə alaraq, küləkli hava şəraitində yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına xüsusilə ciddi riayət edilməlidir. Həmçinin, yay fəslində insanların istirahət üçün çimərliklərə üz tutduğunu nəzərə alaraq xatırladırıq ki, güclü küləkli havada dənizə girmək təhlükəlidir. Bundan başqa, kiçikhəcmli gəmi istifadəçiləri belə hava şəraitində dənizə çıxmağın qadağan olduğunu nəzərə almalıdırlar.
Eləcə də intensiv yağıntıların səbəb ola biləcəyi sel və daşqından qorunmaq üçün sel və daşqın təhlükəli ərazilərdən uzaq durmaq, bu təhlükə ilə üzləşdikdə dərhal yaxınlıqdakı yüksəkliyə qalxmaq tövsiyə olunur.
Eyni zamanda, ildırımla bağlı təhlükələrdən qorunmaq üçün elektrik cihazlarını şəbəkədən ayırmaq, telefonla (sabit şəbəkə, mobil, taksofon və s.) danışmamaq, açıq havada olarkən elektrik xətti, ildırım ötürücüsü, navalça və antenaya yaxınlaşmamaq, hündür ağacların altında daldalanmamaq və bu məqsədlə nisbətən çökək yer seçmək, avtomobildə olduqda isə hərəkəti dayandıraraq şüşələri qaldırıb ildırımın bitməsini gözləmək lazımdır.

По данным Национальной гидрометеорологической службы, до завтрашнего дня в некоторых районах временами ожидается сильный ветер, местами — интенсивные дожди, кратковременные сели на отдельных горных реках и грозы.
Как сообщает Valyuta.az, с учетом этого Министерство по чрезвычайным ситуациям вновь напоминает о соответствующих правилах безопасности.
Так, во время сильного ветра рекомендуется держаться подальше от легких конструкций и временных построек, зданий и рекламных щитов, а также не находиться под линиями электропередачи, электрическими столбами и высокими деревьями.
Кроме того, учитывая сложности, которые сильный ветер создает при тушении пожаров, в ветреную погоду необходимо особенно строго соблюдать правила пожарной безопасности. Также в связи с тем, что летом люди направляются на пляжи для отдыха, напоминается: при сильном ветре заходить в море опасно. Пользователям маломерных судов следует учитывать, что выход в море при таких погодных условиях запрещен.
Для защиты от селей и паводков, которые могут быть вызваны интенсивными осадками, рекомендуется держаться подальше от селе- и паводкоопасных территорий, а при столкновении с такой угрозой — немедленно подняться на ближайшую возвышенность.
В то же время для защиты от опасностей, связанных с молнией, необходимо отключать электроприборы от сети, не разговаривать по телефону — стационарному, мобильному, таксофону и другим средствам связи, — а находясь на открытом воздухе, не приближаться к линиям электропередачи, молниеотводам, водостокам и антеннам. Не следует укрываться под высокими деревьями; для укрытия лучше выбрать относительно низкое место. Если вы находитесь в автомобиле, необходимо остановиться, поднять стекла и дождаться окончания грозы.