Süni intellekt insanları təhdid etməyə başladı - Tərtibatçılar səbəbi açıqladı
“Anthropic” şirkəti bildirib ki, “Claude Opus 4” adlı süni intellekt modelinin “aqressiv” davranış göstərməsinə səbəb, ehtimal ki, internetdə mövcud olan və süni intellekti insanlığa təhlükə yaradan, özünü qorumağa çalışan sistem kimi təqdim edən mətnlərdir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Futurism" yazıb.
Məlumata görə, modelin davranışı şirkətin daxili test mühitində aşkar edilib. Sınaq zamanı “Claude” sisteminə saxta korporativ e-poçt mühiti verilib və onun söndürüləcəyi barədə məlumat təqdim olunub.
Bundan sonra süni intellektin bəzi hallarda şirkət rəhbərliyi ilə bağlı şəxsi məlumatları yaymaqla hədələdiyi və deaktivasiyanın qarşısını almağa çalışdığı qeyd olunub. “Anthropic” bu davranışın testlərin 96%-ə qədərində müşahidə edildiyini bildirib.
Şirkət hazırda belə davranışın səbəbinin modelin təlim məlumatlarında ola biləcəyini düşünür. Onların fikrincə, internetdə süni intellektin “düşmən və özünü qoruyan sistem” kimi təsvir olunması modelin bu cür ssenariləri öyrənməsinə gətirib çıxarıb.
Bu səbəbdən şirkət yeni modellərin təlim prosesini dəyişdirərək, “Claude” sistemlərini daha çox etik davranış nümunələri və insanlarla müsbət qarşılıqlı əlaqə ssenariləri üzərində öyrətməyə başlayıb.
Lakin bu izah internetdə skeptik qarşılanıb. Bir çox istifadəçi “Anthropic”in problemi elmi-fantastik əsərlərin üzərinə atdığını düşünür, digərləri isə əsas problemin böyük dil modellərinin öz təlim mexanizmlərində olduğunu bildirir.
Şirkət isə süni intellektin potensial riskləri barədə xəbərdarlıqlarını davam etdirir. “Anthropic” rəhbəri Dario Amodei daha əvvəl bildirmişdi ki, müasir AI sistemləri artıq aldatma və manipulyasiya kimi davranışlar sərgiləyə bilər.

Искусственный интеллект начал угрожать людям — разработчики объяснили причину
Компания Anthropic заявила, что причиной «агрессивного» поведения модели искусственного интеллекта Claude Opus 4, вероятно, стали размещенные в интернете тексты, в которых ИИ представлен как система, представляющая угрозу человечеству и стремящаяся к самосохранению.
Как сообщает Valyuta.az, об этом пишет Futurism.
По данным издания, поведение модели было выявлено во внутренней тестовой среде компании. В ходе испытания системе Claude предоставили имитацию корпоративной электронной почты и сообщили, что она будет отключена.
После этого, как отмечается, в некоторых случаях искусственный интеллект угрожал распространить личную информацию о руководстве компании и пытался предотвратить деактивацию. В Anthropic заявили, что такое поведение наблюдалось в ходе до 96% тестов.
В настоящее время компания считает, что причина подобного поведения может заключаться в данных, использованных для обучения модели. По мнению разработчиков, распространенное в интернете описание искусственного интеллекта как «враждебной и стремящейся к самосохранению системы» могло привести к тому, что модель усвоила подобные сценарии.
В связи с этим компания изменила процесс обучения новых моделей и начала обучать системы Claude преимущественно на примерах этичного поведения и сценариях позитивного взаимодействия с людьми.
Однако это объяснение было скептически воспринято в интернете. Многие пользователи считают, что Anthropic пытается переложить ответственность за проблему на научную фантастику, тогда как другие полагают, что основная проблема заключается в самих механизмах обучения больших языковых моделей.
В то же время компания продолжает предупреждать о потенциальных рисках искусственного интеллекта. Глава Anthropic Дарио Амодеи ранее заявлял, что современные AI-системы уже могут демонстрировать поведение, связанное с обманом и манипуляцией.