2026-cı il iyunun 1-dən etibarən elektron ticarət bəyannamələrinin identifikasiya nömrəsi (FİN) və parol vasitəsilə həyata keçirilməsi mümkün olmayacaq.
Göstərilən tarixdən sonra "Smart Customs" və "e.customs.gov.az" sistemlərinə FİN və parol ilə daxil olduqda "Elektron Ticarət Bəyannaməsi" xidmətindən istifadə etmək mümkün olmayacaq.
Məlumata görə, sözügedən xidmətdən yararlanmaq üçün vətəndaşlar Asan imza, SİMA və ya MYGOV/QR vasitəsilə sistemə daxil olmalı olacaqlar.
Dövlət Gömrük Komitəsi vətəndaşlara tövsiyə edir ki, 2026-cı il iyunun 1-dən əvvəl Asan imza və ya SİMA elektron imzasını əldə etsinlər. Bu, qeyd olunan tarixdən sonra malların gömrük bəyannaməsinin vaxtında və problemsiz aparılması üçün vacib hesab olunur.

С 1 июня 2026 года подача электронных торговых деклараций с использованием идентификационного номера (FİN) и пароля станет невозможной.
После указанной даты при входе в системы «Smart Customs» и «e.customs.gov.az» с помощью FİN и пароля воспользоваться услугой «Электронная торговая декларация» будет нельзя.
Сообщается, что для использования данной услуги гражданам необходимо будет входить в систему посредством Asan imza, SİMA либо через MYGOV/QR.
Государственный таможенный комитет рекомендует гражданам до 1 июня 2026 года получить электронную подпись Asan imza или SİMA. Это считается необходимым для своевременного и беспрепятственного оформления таможенных деклараций на товары после вступления новых правил в силу.