Aİ-də maliyyə çatışmazlığı yaranıb: 800 milyard necə tapılacaq?
Avropa İttifaqı (Aİ) son altı ildə üçüncü böyük iqtisadi sarsıntı ilə üz-üzədir. Pandemiya və 2022-ci ilin enerji böhranından sonra birliyin maliyyə resursları demək olar ki, tamamilə sıfırlanıb.
Hazırda Avropa qazıntı yanacağı idxalından kritik dərəcədə asılı vəziyyətdədir və bu asılılıq iqtisadiyyatı "vuran" əsas amilə çevrilib.
Yaranmış vəziyyət Aİ-nin növbəti yeddiillik (2028-2034) ümumi büdcəsi ilə bağlı danışıqları da dalana dirəyib. Diplomatlar xəbərdarlıq edirlər ki, enerji və iqtisadi böhran nə qədər uzun çəksə, milli hökumətləri Avropa paytaxtlarına daha çox vəsait ayırmağa inandırmaq bir o qədər çətin olacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, Sfera.az-a açıqlama verən iqtisadçı Allahverdi Cəfərovun fikirlərinə əsasən, fakt odur ki, son illərdə ard-arda gələn şoklar maliyyə dayanıqlığını ciddi zəiflədib, xüsusilə 2020-ci ildə pandemiya zamanı Aİ iqtisadiyyatı təxminən 6%-ə yaxın daralıb, bunun kompensasiyası üçün isə 800 milyard avroluq bərpa fondu yaradılıb:
“2022-ci ildə Rusiyanın Ukraynaya hərbi təcavüzündən sonra yaranan enerji böhranı nəticəsində qaz və elektrik qiymətləri bəzi ölkələrdə 2-3 dəfə artdı. O dövrdə Aİ ölkələri yalnız enerji subsidiyalarına 600 milyard avrodan çox vəsait xərclədi. Bu, büdcə imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırdı. Bu səbəbdən, indi yeni yeddiillik büdcə üzrə razılaşmanın çətin getməsi tam məntiqli və başa düşüləndir”.
Ekspertin sözlərinə görə, Aİ hələ də enerji ehtiyacının təxminən 55-60%-ni idxal hesabına qarşılayır:
“Xüsusilə qaz bazarında bu asılılıq daha kəskindir. 2021-ci ildə Rusiyadan idxal edilən qaz ümumi istehlakın 40%-ni təşkil edirdi. İndi bu pay azalsa da, yerini daha bahalı mayeləşdirilmiş qaz və digər mənbələr tutub. Nəticədə Avropa sənayesində enerji xərcləri ABŞ ilə müqayisədə 2-3 dəfə yüksəkdir. Bu da Avropanın rəqabət qabiliyyətini zəiflədir.
Bu prosesin Azərbaycana təsiri isə kifayət qədər konkret və ölçülə biləndir. Azərbaycan artıq Aİ üçün strateji enerji tərəfdaşına çevrilib. 2021-ci ildə Aİ-yə təxminən 8 milyard kubmetr qaz ixrac edən Azərbaycan, 2023-cü ildə bu rəqəmi 12 milyard kubmetrə çatdırdı. Hədəf 2027-ci ilə qədər bunu 20 milyard kubmetrə yüksəltməkdir. Bu artım ölkəyə əlavə milyardlarla dollar ixrac gəliri gətirir və dövlət büdcəsinin gəlir hissəsini gücləndirir.
Amma bunu yalnız “fürsət” kimi qiymətləndirmək də tam doğru olmaz. Çünki Aİ paralel olaraq bərpa olunan enerji siyasətini sürətləndirir. Onların əsas məqsədi 2030-cu ilə qədər enerji istehlakında bərpa olunan mənbələrin payını ən azı 43%-ə çatdırmaqdır. Bu isə o deməkdir ki, qaz kimi ənənəvi enerji mənbələrinə tələbat uzunmüddətli perspektivdə sabit artmayacaq. Hətta müəyyən mərhələdən sonra azalma riski var.
Bu baxımdan qısa və orta müddətdə Aİ-dəki enerji böhranı Azərbaycan kimi ixracatçılar üçün real iqtisadi üstünlük yaradır və gəlirləri artırır. Amma uzun müddətdə bunu fürsət kimi dəyərləndirmək doğru olmaz. Sadəcə olaraq Azərbaycan qısa müddət üçün yaranan bu fürsətdən istifadə edərək, əldə olunan bu gəlirləri iqtisadiyyatın diversifikasiyasına yönəltməlidir”.

Европейский союз (ЕС) за последние шесть лет столкнулся с третьим крупным экономическим потрясением. После пандемии и энергетического кризиса 2022 года финансовые ресурсы объединения практически исчерпаны.
В настоящее время Европа критически зависит от импорта ископаемого топлива, и именно эта зависимость стала одним из ключевых факторов давления на экономику.
Сложившаяся ситуация также зашла в тупик переговоры по следующему семилетнему бюджету ЕС на 2028–2034 годы. Дипломаты предупреждают: чем дольше продлится энергетический и экономический кризис, тем сложнее будет убедить национальные правительства увеличить финансирование европейских институтов.
Как сообщает Valyuta.az, ссылаясь на заявление экономиста Аллахверди Джафарова для Sfera.az, серия кризисов последних лет серьезно ослабила финансовую устойчивость ЕС. В частности, в 2020 году в период пандемии экономика ЕС сократилась примерно на 6%, а для компенсации был создан фонд восстановления объемом 800 млрд евро.
«После военной агрессии России против Украины в 2022 году возник энергетический кризис, в результате которого цены на газ и электроэнергию в ряде стран выросли в 2–3 раза. В тот период страны ЕС направили более 600 млрд евро только на энергетические субсидии. Это существенно ограничило бюджетные возможности. Поэтому сложности в достижении соглашения по новому семилетнему бюджету являются вполне логичными», — отметил эксперт.
По его словам, ЕС по-прежнему покрывает около 55–60% своих энергетических потребностей за счет импорта.
«Особенно острой остается зависимость на газовом рынке. В 2021 году импорт газа из России составлял около 40% общего потребления. Хотя сейчас эта доля снизилась, ее заменили более дорогой сжиженный газ и другие источники. В результате энергетические издержки европейской промышленности в 2–3 раза выше, чем в США, что снижает конкурентоспособность Европы.
Влияние этих процессов на Азербайджан является вполне ощутимым. Страна уже стала стратегическим энергетическим партнером ЕС. Если в 2021 году экспорт газа в ЕС составлял около 8 млрд кубометров, то в 2023 году этот показатель достиг 12 млрд кубометров. Цель — увеличить объем до 20 млрд кубометров к 2027 году. Это приносит дополнительные миллиарды долларов экспортной выручки и усиливает доходную часть государственного бюджета.
Однако рассматривать это исключительно как возможность было бы неправильно. ЕС параллельно ускоряет развитие возобновляемой энергетики. Основная цель — довести долю возобновляемых источников в энергопотреблении до не менее 43% к 2030 году. Это означает, что спрос на традиционные энергоресурсы, такие как газ, в долгосрочной перспективе не будет стабильно расти, а может даже снизиться.
Таким образом, в краткосрочной и среднесрочной перспективе энергетический кризис в ЕС создает реальные экономические преимущества для таких экспортеров, как Азербайджан, увеличивая доходы. Однако в долгосрочной перспективе это нельзя рассматривать как устойчивую возможность. Азербайджану следует использовать текущую ситуацию для диверсификации экономики и эффективного инвестирования полученных доходов».