Azərbaycanda 6 saatlıq iş sistemi genişlənəcək
Son illər dünyada 6 saatlıq iş günü modeli ilə bağlı müzakirələr genişlənir. Xüsusilə psixoloji yüklənmə, işçi məmnuniyyəti və əmək məhsuldarlığı ilə bağlı aparılan araşdırmalar fonunda bir sıra ölkələrdə iş saatlarının azaldılması istiqamətində addımlar atılır. Azərbaycanda da bu modelin gələcəkdə daha geniş tətbiq olunub-olunmayacağı maraq doğuran məsələlərdən biridir.
Valyuta.az-ın məlumatına görə, Modern.az-a açıqlamasında sabiq deputat, iqtisadçı Vahid Əhmədov bildirib ki, 6 saatlıq iş günü əvvəllər də bəzi sahələrdə tətbiq olunub.
Onun sözlərinə görə, xüsusilə ağır və zərərli sahələrdə qısaldılmış iş rejimi praktikası mövcud olub:
“Ağır sənaye və zərərli iş yerlərində əvvəllər də altı saatlıq iş günü tətbiq edilirdi. Son vaxtlar isə ümumilikdə iş saatlarının azaldılması məsələsi daha çox müzakirə olunur”.
Vahid Əhmədov hesab edir ki, texnologiyaların inkişafı iş rejimlərinin dəyişməsinə təsir göstərir:
“Dünyada robototexnika və informasiya texnologiyaları sürətlə inkişaf edir. Canlı işçi qüvvəsinə tələbat getdikcə azalır, bir çox kobud işlər artıq avtomatlaşdırılıb”.
İqtisadçının fikrincə, bu proses əmək məhsuldarlığına ciddi mənfi təsir yaratmaya bilər:
“Altı saatlıq iş rejiminin tətbiqi ciddi problem yaratmaz. Çünki avtomatlaşdırma və robotlaşdırma prosesi kifayət qədər genişlənib”.
Sabiq deputat bildirib ki, iş saatlarının azaldılması insanların psixoloji vəziyyətinə də müsbət təsir göstərə bilər:
“Son dövrlər insanlar kompüter və elektron cihazlarla daha çox işləyirlər. Bu isə həm sağlamlığa, həm də psixoloji vəziyyətə təsir edir. Altı saatlıq iş günü yüklənməni müəyyən qədər azalda bilər”.
Vahid Əhmədov süni intellekt texnologiyalarının inkişafının da gələcəkdə iş rejiminə təsir göstərəcəyini vurğulayıb:
“Süni intellekt artıq yeni mərhələdir və Azərbaycanda da bu istiqamətdə ciddi addımlar atılır. Bütün bunlar gələcəkdə iş saatlarının azalmasına gətirib çıxara bilər”.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədr müavini Azər Badamov da gələcəkdə 6 saatlıq iş saatının müzakirə olunacağını bildirib:
“Bu model yalnız müəyyən kateqoriyalar və sahələr üzrə tətbiq olunur. Bunlara əsasən zərərli və ağır iş şəraitində çalışanlar, bəzi dövlət və təhsil sektorunun işçiləri, eləcə də xüsusi sosial müdafiəyə ehtiyacı olan qruplar daxildir.
6 saatlıq iş gününün tətbiqi beynəlxalq təcrübədə bəzi ölkələrdə mövcuddur, lakin geniş yayılmayıb. Bu gün ölkəmizdə də 6 saatlıq iş gününə keçidlə bağlı məsələ müzakirə olunmur və hazırda bu istiqamət aktual hesab edilmir. Lakin gələcəkdə bu məsələnin gündəmə gəlməsi mümkün hesab oluna bilər” – o bildirib.

В последние годы обсуждения модели шестичасового рабочего дня получили широкое распространение в мире. В частности, на фоне исследований, посвящённых психологической нагрузке, удовлетворённости работников и производительности труда, в ряде стран предпринимаются шаги по сокращению рабочего времени. В Азербайджане также вызывает интерес вопрос о возможном более широком внедрении этой модели в будущем.
По информации Valyuta.az, в интервью для Modern.az бывший депутат и экономист Вахид Ахмедов сообщил, что шестичасовой рабочий день ранее уже применялся в некоторых сферах.
По его словам, особенно в тяжёлых и вредных отраслях существовала практика сокращённого рабочего режима:
«В тяжелой промышленности и на вредных производствах шестичасовой рабочий день применялся и раньше. В последнее время в целом всё чаще обсуждается вопрос сокращения рабочих часов».
Вахид Ахмедов считает, что развитие технологий влияет на изменение рабочего режима:
«В мире быстро развиваются робототехника и информационные технологии. Потребность в живой рабочей силе постепенно снижается, множество тяжёлых работ уже автоматизировано».
По мнению экономиста, этот процесс вряд ли окажет серьёзное негативное влияние на производительность труда:
«Введение шестичасового рабочего режима не создаст существенных проблем. Автоматизация и роботизация достаточно широко распространены».
Бывший депутат отметил, что сокращение рабочего времени также может положительно влиять на психологическое состояние людей:
«В последнее время люди всё больше работают с компьютерами и электронными устройствами, что влияет как на здоровье, так и на психологическое состояние. Шестичасовой рабочий день может в определённой мере снизить нагрузку».
Вахид Ахмедов подчеркнул, что развитие технологий искусственного интеллекта в будущем также повлияет на рабочий режим:
«Искусственный интеллект — это уже новая ступень, и в Азербайджане в этом направлении предпринимаются серьёзные шаги. Всё это в будущем может привести к сокращению рабочего времени».
Заместитель председателя Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Бадамоглу также заявил, что в будущем обсуждение шестичасового рабочего дня возможно:
«Эта модель применяется лишь в определённых категориях и отраслях. К ним, в частности, относятся работники с вредными и тяжёлыми условиями труда, некоторые сотрудники госструктур и образовательного сектора, а также группы, нуждающиеся в особой социальной защите.
Введение шестичасового рабочего дня практикуется в некоторых зарубежных странах, но не получило широкого распространения. В нашей стране на сегодня вопрос перехода на шестичасовой рабочий день не обсуждается и на данный момент не актуален. Тем не менее в будущем возможно рассмотрение этого вопроса» — отметил он.