Azərbaycanlı məşhur milyarder Qarabağda
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində aparılan bərpa işləri ilə bağlı təqdimat keçirilib.
Valyuta.az Report-a istinadən xəbər verir ki, təqdimat Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında baş tutub.
Təqdimatda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, LUKOIL neft şirkətinin qurucusu Vahid Ələkbərov və "LUKOIL Azərbaycan" QSC-nin baş direktoru Rasim Əmrəliyev iştirak ediblər.
Daha sonra Füzuli şəhərinin işğal dövründə dağıdılmış vəziyyəti, şəhərin baş planı, inşa olunan yaşayış kompleksləri və mərkəzi park layihəsi barədə də məlumat verilib.
Ardınca 1 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının açılışı olub. Açılışda bildirilib ki, körpələr evi-uşaq bağçası 2 mərtəbəli, 240 yerlik olmaqla 2.4 hektar torpaq sahəsində inşa edilib. Binada qrup, inzibati, yataq otaqları, rəqs, idman və musiqi zalları, hovuz, soyunub-geyinmə otaqları, mətbəx, müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş metodika otağı, kompüter otağı, həkim otağı, dezinfeksiya otağı, izolyator palata, camaşırxana, tərəvəzlərin ilkin emalı sexi, tərəvəz sexi, ət-balıq sexi, quru ərzaq anbarı, işçi heyəti üçün yeməkxana, elektrik və server otaqları, həmçinin həyətində oyun meydançaları və digər zəruri infrastruktur qurulub. Burada uşaqların ilkin biliklərə yiyələnməsi, rahatlığı və əylənməsi üçün bütün zəruri şərait yaradılıb.

В освобождённом от оккупации городе Физули состоялась презентация, посвящённая проводимым восстановительным работам.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, мероприятие прошло в Международном аэропорту Физули.
В презентации приняли участие министр экономики Микаил Джаббаров, министр науки и образования Эмин Амруллаев, специальный представитель Президента Эмин Гусейнов, основатель нефтяной компании LUKOIL Вагит Алекперов, а также генеральный директор ЗАО «LUKOIL Азербайджан» Расим Амралиев.
В ходе мероприятия была представлена информация о разрушенном состоянии города Физули в период оккупации, генеральном плане города, строящихся жилых комплексах и проекте центрального парка.
Затем состоялось открытие детского сада №1. В ходе церемонии было отмечено, что здание детского сада, рассчитанное на 240 мест, построено на территории площадью 2,4 гектара и состоит из двух этажей. В учреждении предусмотрены групповые и административные помещения, спальни, залы для танцев, спорта и музыки, бассейн, раздевалки, кухня, методический кабинет, оснащённый современным оборудованием, компьютерный класс, медицинский кабинет, помещение для дезинфекции, изолятор, прачечная, цех первичной обработки овощей, овощной и мясо-рыбный цеха, склад сухих продуктов, столовая для персонала, электрические и серверные помещения, а также игровые площадки во дворе и другая необходимая инфраструктура.