Bəzi əşyaların idxalı ƏDV-dən azad edildi
İncəsənət əsərlərinin, kolleksiya əşyalarının və əntiq əşyaların ölkəyə idxalı əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin tətbiqi barədə Fərman imzaladığı Vergi Məcəlləsinə dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qanuna əsasən, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) təsdiqedici sənədi əsasında xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturasının kodları üzrə siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən olunan incəsənət əsərlərinin, kolleksiya əşyalarının və əntiq əşyaların idxalı ƏDV-dən azad edilib.

Импорт произведений искусства и антиквариата освобожден от НДС
Импорт произведений искусства, коллекционных предметов и антиквариата освобожден от налога на добавленную стоимость (НДС).
Как сообщает Valyuta.az, соответствующее положение отражено в поправках в Налоговый кодекс, применение которых утверждено Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Согласно закону, освобождение от НДС распространяется на ввоз произведений искусства, коллекционных предметов и антиквариата, перечень которых по кодам товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности определяется органом (структурой), установленным соответствующим органом исполнительной власти. Основанием для применения льготы является подтверждающий документ, выданный данным уполномоченным органом (структурой).