BMT-dən xəbərdarlıq: Yaxın altı ay ərzində qlobal ərzaq böhranı baş verə bilər
Dünya ölkələrinin hökumətləri tərəfindən operativ tədbirlər görülməyəcəyi təqdirdə Hörmüz boğazında gəmilərin hərəkətinin məhdudlaşdırılması altı ay ərzində qlobal ərzaq böhranına səbəb ola bilər.
Valyuta.az "Politico" nəşrinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatından (FAO) bildirilib.
FAO-dan qeyd ediblər ki, hazırda fermerlər və hökumətlər tərəfindən gübrə istifadəsi, idxal, maliyyələşdirmə və kənd təsərrüfatı bitkilərinin seçimi ilə bağlı qəbul edilən qərarlar bu ilin sonunda və ya 2027-ci ilin əvvəlində ərzaq qiymətlərinin nə qədər kəskin artacağını müəyyənləşdirəcək.
Aprel ayında ərzaq məhsullarının qiymət indeksi son üç ay ərzində növbəti dəfə yüksəlib ki, buna da enerji daşıyıcılarının yüksək qiymətləri və Yaxın Şərqdəki münaqişə ilə bağlı Hörmüz boğazında gəmilərin keçidində yaranan problemlər səbəb olub.
FAO bəyan edir ki, fəsadlar mərhələli şəkildə özünü göstərəcək: əvvəlcə enerji daşıyıcılarının, daha sonra gübrə və toxumların qiymətləri kəskin artacaq, bundan sonra isə aqrar ölkələr məhsuldarlığın aşağı düşməsi ilə üzləşəcəklər. Nəticədə dünya son istehlakçılara təsir edəcək ərzaq inflyasiyası ilə üz-üzə qalmaq riski daşıyır.

Ограничение движения судов через Ормузский пролив может привести к глобальному продовольственному кризису в течение шести месяцев, если правительства стран мира не примут оперативных мер.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на издание Politico, об этом заявили в Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO).
В FAO отметили, что решения, которые фермеры и правительства принимают сейчас в отношении использования удобрений, импорта, финансирования и выбора сельскохозяйственных культур, определят, насколько резко вырастут цены на продовольствие в конце этого года или в начале 2027 года.
В апреле индекс цен на продовольственные товары в очередной раз вырос за последние три месяца. Причинами стали высокие цены на энергоносители и проблемы с проходом судов через Ормузский пролив, связанные с конфликтом на Ближнем Востоке.
В FAO заявляют, что последствия будут проявляться поэтапно: сначала резко подорожают энергоносители, затем — удобрения и семена, после чего аграрные страны столкнутся со снижением урожайности. В результате мир рискует столкнуться с продовольственной инфляцией, которая затронет конечных потребителей.