İlon Maskın "SpaceX" şirkəti birjaya çıxış üçün vacib mərhələ sayılan S-1 sənədini yayımlayıb. Şirkətin IPO prosesinə rəhbərlik edən əsas bank isə "Goldman Sachs" olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, sənəddə şirkətin bazar dəyəri rəsmi olaraq açıqlanmasa da, əvvəlki qiymətləndirmələrdə "SpaceX"in dəyərinin 2 trilyon dollara çatdığı bildirilirdi. Bu isə onu dünyanın ən bahalı şirkətlərindən birinə çevirir.
"SpaceX" 2025-ci ildə 18,7 milyard dollar gəlir əldə etsə də, 4,9 milyard dollar zərər edib.
IPO prosesində əsas iştirakçılar sırasında "Morgan Stanley", "Bank of America", "Citigroup" və "JPMorgan Chase" də yer alır. Ümumilikdə isə layihədə 23 maliyyə qurumu iştirak edir.
Şirkətin səhmləri "SPCX" tickeri ilə həm "Nasdaq", həm də Texasdakı "Nasdaq Texas" platformasında listinq olunacaq.
Ekspertlərin fikrincə, bu IPO ABŞ bankları üçün rekord gəlir mənbəyinə çevrilə bilər. Məlumata görə, 75 milyard dollarlıq səhm təklifi zamanı bank komissiyaları 1 milyard dollardan çox ola bilər.
Florida Universitetinin professoru Cey Ritter bildirib ki, bu miqyasda IPO bazar üçün “misilsiz hadisə” hesab olunur.
Qeyd edək ki, IPO bazarında son aylarda aktivlik əhəmiyyətli dərəcədə artıb və böyük banklar kapital bazarlarında gəlirlərinin yüksəldiyini açıqlayıblar.

Компания Илона Маска «SpaceX» опубликовала документ S-1, который является важным этапом для выхода на биржу. Главным банком, ведущим процесс IPO, выступает «Goldman Sachs».
По информации Valyuta.az, хотя в документе официально не указан рыночный капитал компании, предыдущие оценки сообщали, что стоимость «SpaceX» достигла 2 триллионов долларов. Это делает компанию одной из самых дорогих в мире.
В 2025 году «SpaceX» прогнозирует доход в размере 18,7 миллиарда долларов, однако убыток составит 4,9 миллиарда долларов.
В число ключевых участников IPO входят также «Morgan Stanley», «Bank of America», «Citigroup» и «JPMorgan Chase». В целом в проекте участвуют 23 финансовых учреждения.
Акции компании будут котироваться под тикером «SPCX» как на «Nasdaq», так и на площадке «Nasdaq Texas» в Техасе.
По мнению экспертов, это IPO может стать рекордным источником дохода для американских банков. Согласно данным, комиссия банков при продаже акций на сумму 75 миллиардов долларов может превысить 1 миллиард долларов.
Профессор Университета Флориды Джей Риттер отметил, что IPO такого масштаба считается «беспрецедентным событием» для рынка.
Отметим, что в последние месяцы активность на рынке IPO значительно возросла, и крупные банки заявили о росте доходов на рынках капитала.