Haradan kredit götürmək daha sərfəlidir: bank, BOKT, yoxsa lombard?
Kredit bu gün bir çox insan üçün maliyyə imkanlarını genişləndirən ən əlçatan vasitələrdən biridir. Lakin borc almaq qərarı təkcə “Pulu haradan tez tapım?” sualı ilə bitmir, burada əsas məsələ hansı mənbənin daha sərfəli və təhlükəsiz olmasıdır. Banklar, bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) və lombardlar müxtəlif şərtlər, faiz dərəcələri və risk səviyyələri ilə fərqlənir.
İqtisadçı Günay Hüseynova Valyuta.az-a bildirib ki, əslində, kredit sisteminin tamamilə dəyişikliyə ehtiyacı var:
“Çünki problemli kreditlər, məhkəmə çəkişmələri, vətəndaşın hər şeyini tamamilə itirməsi halları kifayət qədərdir. Əslində, ticarətin inkişaf etməsi üçün kredit sistemi ilə satınalmalar məqsədəuyğundur. Lakin yeri gəldi-gəlmədi hər şeyin kreditlə satılması, bankların yüksək kredit faizi vəziyyəti daha da çıxılmaz edir. Məsələn, sosial şəbəkələrdə görürük, pərdə, qab-qazan, hətta kosmetika məhsulları belə kreditə verilir. İnsanların bahalı görünmək istəyi onları kreditə sürükləyir və vəziyyət daha da gərginləşir”.
“Krediti haradan götürmək sərfəlidir - sualına qaldıqda isə məlumdur ki, bank kreditləri daha sərfəlidir. Lakin adına gecikmə olanlar, bankın şərtlərinə uyğun olmayanlar isə bir növ məcburiyyət qarşısında BOKT və ya lombarda müraciət edirlər.
Lombardlarla bağlı da son günlərdə şikayət halları artıb. Onun üçün də vətəndaş müraciət edərkən etibarlı lombard şirkətinə müraciət etməlidir" - deyə iqtisadçı bildirdi.

Где выгоднее брать кредит: банки, НБКО или ломбарды — мнение эксперта
Сегодня кредит является одним из самых доступных инструментов, расширяющих финансовые возможности для многих людей. Однако решение о заимствовании средств не ограничивается вопросом «где быстрее найти деньги?» — ключевым остаётся выбор наиболее выгодного и безопасного источника. Банки, небанковские кредитные организации (НБКО) и ломбарды отличаются условиями, процентными ставками и уровнем рисков.
Отвечая на вопрос о том, где выгоднее брать кредит, экономист Гюнай Гусейнова заявила Valyuta.az, что кредитная система в целом нуждается в серьёзных изменениях:
«Поскольку случаев проблемных кредитов, судебных разбирательств и полной утраты имущества гражданами достаточно много. В целом для развития торговли использование кредитной системы при покупках оправдано. Однако повсеместная продажа товаров в кредит и высокие процентные ставки банков лишь усугубляют ситуацию. Например, в социальных сетях можно увидеть, что в кредит продаются шторы, кухонная утварь и даже косметика. Стремление людей выглядеть состоятельнее подталкивает их к заимствованиям, что ещё больше осложняет ситуацию».
По её словам, если говорить о том, где выгоднее брать кредит, то очевидно, что банковские кредиты являются более предпочтительными. Однако граждане с просрочками или не соответствующие требованиям банков зачастую вынуждены обращаться в НБКО или ломбарды.
Экономист также отметила, что в последнее время увеличилось число жалоб на ломбарды, поэтому гражданам при обращении следует выбирать надёжные компании.