İran ətrafında davam edən müharibə qlobal neft və qaz nəhənglərinin gəlirlərini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, “The Guardian” nəşrinin “Rystad Energy” konsaltinq şirkətinin məlumatlarına əsaslanan təhlilinə görə, münaqişənin ilk ayında ən böyük enerji şirkətləri hər saat 30 milyon dollardan çox gəlir əldə edib.
Bildirilir ki, əsas qazananlar sırasında Səudiyyə Ərəbistanının dövlət şirkəti “Saudi Aramco”, Rusiyanın “Gazprom”, “Rosneft” və “Lukoil”, eləcə də ABŞ-ın “Exxon Mobil” şirkəti yer alır.
Təhlilə əsasən, “Saudi Aramco” 2026-cı ilin nəticələrinə görə neftin orta qiyməti 100 dollar səviyyəsində qalarsa, əlavə 25,5 milyard dollar gəlir əldə edə bilər. Rusiya enerji şirkətlərinin isə eyni şərtlər altında ümumilikdə 23,9 milyard dollar əlavə qazanc əldə edəcəyi proqnozlaşdırılır.
Məlumata görə, müharibə Rusiyanın Ukraynaya qarşı davam edən hərbi əməliyyatları üçün əlavə maliyyə axını yaradıb. Enerji və Təmiz Hava Araşdırmaları Mərkəzinin analizinə əsasən, mart ayında Rusiyanın gündəlik neft ixrac gəlirləri 840 milyon dollara yüksəlib ki, bu da fevral ayı ilə müqayisədə 50 faiz artım deməkdir.
“Exxon Mobil”in 11 milyard dollar, Britaniyanın “Shell” şirkətinin isə 6,8 milyard dollar əlavə gəlir əldə edə biləcəyi qeyd olunur.
Eyni zamanda Avropa İttifaqında fövqəlmənfəət vergisi tətbiqi ilə bağlı müzakirələr aparılır. Bir neçə ölkənin maliyyə nazirləri enerji şirkətlərinin müharibə və geosiyasi gərginliklərdən qazanc əldə etməsinə qarşı daha sərt mexanizmlərin tətbiqini təklif ediblər.
Beynəlxalq Enerji Agentliyinin rəhbəri Fatih Birol isə mövcud vəziyyəti dünya enerji bazarında indiyədək yaşanmış ən böyük şoklardan biri kimi qiymətləndirib.

Военный конфликт вокруг Ирана существенно увеличил доходы крупнейших мировых нефтегазовых компаний.
Как сообщает Valyuta.az, по данным анализа издания The Guardian, основанного на информации консалтинговой компании Rystad Energy, в первый месяц конфликта крупнейшие энергетические корпорации зарабатывали более 30 миллионов долларов в час.
Отмечается, что среди основных бенефициаров — государственная компания Саудовской Аравии Saudi Aramco, российские Gazprom, Rosneft и Lukoil, а также американская Exxon Mobil.
Согласно анализу, Saudi Aramco по итогам 2026 года может получить дополнительно 25,5 млрд долларов, если средняя цена нефти сохранится на уровне 100 долларов за баррель. Российские энергетические компании при тех же условиях, как ожидается, суммарно увеличат доходы на 23,9 млрд долларов.
Сообщается, что конфликт также создал дополнительный финансовый поток для продолжения военных действий России против Украины. По данным Центр исследований энергии и чистого воздуха, в марте ежедневные доходы России от экспорта нефти достигли 840 млн долларов, что на 50% больше по сравнению с февралем.
Отмечается, что Exxon Mobil может получить дополнительно 11 млрд долларов, а британская Shell — около 6,8 млрд долларов.
В то же время в Европейский союз продолжаются обсуждения введения налога на сверхприбыль. Министры финансов ряда стран предложили ужесточить механизмы регулирования доходов энергетических компаний, получаемых на фоне войны и геополитической напряженности.
Глава Международное энергетическое агентство Фатих Бироль назвал текущую ситуацию одним из крупнейших шоков в истории мирового энергетического рынка.