"Nəhəng şirkətlər reklamı televiziya və sosial şəbəkə vasitəsilə etmirlər" - Marketoloq
Müasir dünyada reklam sanki uğurun əsas şərti kimi qəbul olunur: daha çox görünmək, daha çox danışılmaq və daim diqqət mərkəzində qalmaq. Amma maraqlıdır ki, bu qaydanı pozan və buna baxmayaraq güclü mövqeyini qoruyan nəhəng brendlər də var. Bəzilərinə görə, bu brendlər hətta reklam etmədən, əlçatmazlıq hissi yaradaraq yenə də gündəmdə qalmağı bacarır.
Bəs doğrudanmı nəhəng brendlər özlərini reklam etmir və bu yolla əlçatmaz qalırlar?
Marketoloq Elnur Salehov Valyuta.az-a bildirib ki, bəzi nəhəng brendlərin reklam vermədiyi düşünülsə də, əslində, onlar reklam verirlər:
“Sadəcə, bu reklamlar insanların öyrəşdiyi televiziya və ya sosial şəbəkə reklamları formasında olmur. Yəqin ki, hər kəs Formula 1 yarışlarına baxıb. Orada tez-tez “Rolex” və digər böyük brendlər görünür. Bu da öz növbəsində reklam sayılır. Sadəcə, insanlar televiziya və sosial şəbəkələrdəki reklamlara daha çox alışdığı üçün reklamı yalnız həmin formada qəbul edirlər. Halbuki hər hansı bir şəhərdə, tədbirdə və ya yarışda brend adının görünməsi də onun tanıtımıdır. Bu, daha çox xatırlatma reklamı hesab olunur. Yəni brend bu yolla “mən varam” mesajını verir”.
“Məsələ reklamın olub-olmamasında deyil, reklamın harada və necə görünməsindədir. Məsələn, “Ferrari” avtomobillərini istehsal edərkən onları müəyyən limitlə bazara çıxarır. Bəs niyə? Çünki şirkətin əsas məqsədi yalnız daha çox pul qazanmaq deyil, daha dəyərli görünməkdir. Məhdud sayda istehsal olunan məhsul daha xüsusi və prestijli qəbul edilir. “Ferrari”nin alıcıları da adətən tanınmış şəxslər, milyonerlər və kolleksiyaçılar olur. Bu da brendin daha çox tanınmasına və nüfuzunun artmasına səbəb olur. Eksklüzivlik və əlçatmazlıq hissi isə məhdud istehsal, müştərilərin seçilməsi və yüksək qiymət siyasəti ilə yaradılır. Bütün bu amillərin birləşməsi nəticəsində brend daha eksklüziv və daha arzuolunan görünür”, – deyə marketoloq qeyd edir.

Значение профессии маркетолога в современной экономике
В современном мире реклама воспринимается как основной элемент успеха: быть более заметным, чаще обсуждаемым и постоянно находиться в центре внимания. Однако интересно, что существуют крупные бренды, нарушающие это правило и при этом сохраняющие свою сильную позицию. По мнению некоторых, эти бренды умеют оставаться в повестке дня, создавая ощущение недоступности без активной рекламы.
Но действительно ли крупные бренды не рекламируют себя и таким образом остаются недосягаемыми?
Маркетолог Элнур Салехов в интервью Valyuta.az отметил, что хотя кажется, что некоторые крупные бренды не дают рекламу, на самом деле они это делают:
«Просто эти рекламные материалы не представлены в привычном для людей формате телевизионной или социальной рекламы. Наверняка многие смотрели гонки Формулы-1. Там часто можно увидеть «Rolex» и другие крупные бренды. Это тоже считается рекламой. Однако люди привыкли воспринимать рекламу лишь в рамках ТВ и соцсетей. На самом же деле присутствие имени бренда в любом городе, на мероприятии или соревновании также является его продвижением. Это скорее напоминательная реклама, когда бренд посылает сообщение "я есть"», — пояснил эксперт.
«Важен не факт наличия рекламы, а то, где и как она проявляется. Например, компания «Ferrari» выпускает автомобили ограниченным тиражом. Почему? Потому что главная цель компании — не просто заработать больше денег, а выглядеть более ценной. Продукция ограниченного выпуска воспринимается как более эксклюзивная и престижная. Покупателями «Ferrari» обычно становятся известные личности, миллионеры и коллекционеры. Это способствует более широкому признанию бренда и росту его авторитета. Чувство эксклюзивности и недоступности создается посредством лимитированного производства, выбора клиентов и высокой ценовой политики. Совокупность этих факторов делает бренд более эксклюзивным и желанным», — добавил маркетолог.