Xankəndidə şəhərdaxili avtobus marşrutları fəaliyyətə başlayır
Bildirilib ki, Xankəndi şəhərində müasir nəqliyyat infrastrukturunun qurulması istiqamətində ardıcıl işlər aparılır. Bu çərçivədə şəhərin ictimai nəqliyyat şəbəkəsi planı hazırlanıb və yeni marşrut şəbəkəsi üzrə marşrutlar artıq istifadəyə verilir.
"Yeni marşrut şəbəkəsi şəhərin bütün vacib nöqtələrini birləşdirərək sakinlər üçün fasiləsiz və keyfiyyətli nəqliyyat xidmətini təmin edəcək", - deyə məlumatda vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Xankəndidə fəaliyyət göstərəcək şəhərdaxili avtobus marşrutları aşağıdakılardır:
- 1 nömrəli avtobus "Qarabağ Universitetinin Klinikası - Xankəndi Tikiş Fabriki";
- 2 nömrəli avtobus "Kərkicahan qəsəbəsi - Dəmiryol və Avtovağzal kompleksi";
- 3 nömrəli avtobus isə "Qarabağ Universitetinin Klinikası – 1-ci dairə marşrutları üzrə hərəkət edəcək.
Marşrut xətləriboyu ümumilikdə 62 ünvanda dayanacaq məntəqələri müəyyən edilib və müvafiq nişanla təchiz olunub.
Sözügedən marşrutlar üzrə sərnişindaşımalar "BakuBus" MMC-yə məxsus ekoloji təmiz elektrik avtobuslarla həyata keçiriləcək. Xankəndidə əhalinin bugünkü tələbatını nəzərə alaraq ilkin mərhələdə ümumilikdə 10 nəqliyyat vasitəsi 14-15 dəqiqəlik intervalla sərnişinlərə xidmət göstərəcək.
Avtobuslarda ödəniş nağdsız qaydada həyata keçiriləcək. Bunun üçün nəqliyyat vasitələrində müvafiq avadanlıqlar quraşdırılıb. Sərnişinlər ödənişlərini fiziki "BakıKart", QR-bilet , eləcə də NFC texnologiyası vasitəsilə istənilən bank kartı və mobil ödəniş sistemləri ("Google Pay" və "Apple Pay") ilə həyata keçirə bilərlər. Fiziki kartların balansını Xankəndi şəhərində mövcud olan ödəniş terminalları vasitəsilə artırmaq mümkündür.
Qeyd edək ki, avtobusların hərəkətinə AYNA-nın monitorinq mərkəzi vasitəsilə real vaxt rejimdə nəzarət ediləcək.

В городе Ханкенди запускаются внутригородские автобусные маршруты.
Отмечается, что в Ханкенди последовательно ведутся работы по созданию современной транспортной инфраструктуры. В рамках этих усилий разработан план сети общественного транспорта, и новые маршруты уже вводятся в эксплуатацию.
«Новая маршрутная сеть соединит все ключевые точки города и обеспечит жителям бесперебойные и качественные транспортные услуги», — подчеркивается в сообщении.
Сообщается, что в Ханкенди будут действовать следующие внутригородские автобусные маршруты:
— автобус №1: «Клиника Карабахского университета — Ханкендинская швейная фабрика»;
— автобус №2: «поселок Кяркиджахан — железнодорожный и автовокзальный комплекс»;
— автобус №3: «Клиника Карабахского университета — маршрут по первому кольцу».
Вдоль маршрутных линий определены 62 остановочных пункта, которые оснащены соответствующими указателями.
Пассажирские перевозки по данным маршрутам будут осуществляться экологически чистыми электробусами, принадлежащими ООО BakuBus. С учетом текущего спроса населения на первом этапе будут задействованы 10 транспортных средств с интервалом движения 14–15 минут.
Оплата проезда будет осуществляться в безналичной форме. Для этого автобусы оснащены соответствующим оборудованием. Пассажиры смогут оплачивать проезд с помощью физических карт «BakıKart», QR-билетов, а также посредством технологии NFC — банковскими картами и мобильными платежными системами, такими как Google Pay и Apple Pay. Пополнить баланс физических карт можно через платежные терминалы, действующие в городе Ханкенди.
Отмечается, что движение автобусов будет контролироваться в режиме реального времени через мониторинговый центр AYNA.