"Yelo Bank"ın sanksiya altına düşməsinə Mərkəzi Bankdan reaksiya
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Taleh Kazımov Avropa İttifaqının "Yelo Bank"a tətbiq etdiyi sanksiyalara münasibət bildirib.
Valyuta.az "Milli.az"a istinadən xəbər verir ki, Mərkəzi Bankın sədri mətbuat konfransında jurnalistlətin suallarını cavablandırarkən bildirib ki, Mərkəzi Bank məsələ ilə bağlı bankla daim əlaqə saxlayır və hazırda ciddi risklər müşahidə olunmur:
"Bank kifayət qədər dayanıqlıdır. Həm likvidlik, həm də kapital adekvatlığı baxımından hər hansı mənfi gözləntimiz yoxdur".
T.Kazımov qeyd edib ki, sanksiyalar müəyyən ödənişlərdə çətinlik yarada bilsə də, son həftələrdə aparılan müzakirələr zamanı ciddi problem qeydə alınmayıb.
Əlavə edib ki, qərarın səbəbləri ilə bağlı araşdırmalar aparılır və məsələ hüquqi müstəviyə çıxarılacaq:
"Ümid edirik ki, növbəti aylarda Avropa İttifaqı bu qərarını dəyişdirəcək. Çünki hər hansı əsaslı səbəb görmürük".
O, həmçinin bildirib ki, bankın Rusiya Federasiyasının SPFS sisteminə qoşulması ilə bağlı iddialar köhnə dövrə aiddir:
"Bu qoşulma münaqişədən əvvəl olub və sistem istifadə edilmədən bağlanıb. Ola bilsin ki, burada anlaşılmazlıq var".
Qeyd edək ki, bir neçə gün öncə Avropa İttifaqı Rusiyaya qarşı 20-ci sanksiyalar paketini tətbiq edib. Siyahıya "Yelo Bank"ın da adı daxil edilib.

Центробанк Азербайджана прокомментировал санкции ЕС против Yelo Bank
Председатель Центрального банка Азербайджана Талех Кязымов прокомментировал санкции, введенные Европейским союзом в отношении Yelo Bank.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Milli.az, глава Центробанка, отвечая на вопросы журналистов на пресс-конференции, заявил, что регулятор находится в постоянном контакте с банком по данному вопросу и в настоящее время серьезных рисков не наблюдается.
«Банк достаточно устойчив. У нас нет каких-либо негативных ожиданий ни с точки зрения ликвидности, ни с точки зрения достаточности капитала», — отметил он.
Т. Кязымов подчеркнул, что, хотя санкции могут создать трудности при проведении отдельных платежей, в ходе обсуждений, проведенных в последние недели, серьезных проблем зафиксировано не было.
Он также добавил, что ведется изучение причин принятия данного решения, а вопрос будет вынесен в правовую плоскость.
«Мы надеемся, что в ближайшие месяцы Европейский союз изменит это решение. Поскольку мы не видим каких-либо обоснованных причин», — сказал глава Центробанка.
Кроме того, он отметил, что утверждения о подключении банка к российской системе СПФС относятся к более раннему периоду.
«Это подключение произошло до конфликта, и система была отключена без ее использования. Возможно, здесь имеет место недоразумение», — заявил Т. Кязымов.
Напомним, что несколько дней назад Европейский союз ввел 20-й пакет санкций против России. В санкционный список также был включен Yelo Bank.