Bazar geosiyasəti pula çevirib: İnflyasiya silahlı münaqişə risklərini üstələyib - TƏHLİL
Yaxın Şərqdə aktiv döyüşlərin dayanması qlobal investorları qismən sakitləşdirib. May ayında dünya iqtisadiyyatına təsir edən əsas risklər sırasında geosiyasi münaqişələr ikinci yerə enib, birinci yerə isə yüksək inflyasiya riski çıxıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, analitiklərin fikrincə, buna Hörmüz boğazında gəmiçiliyə davam edən məhdudiyyətlər təsir edir və bu, ilin sonuna doğru neft qiymətlərinin bir barel üçün 80–100 dollar səviyyəsinə yüksəlməsi ehtimalını gücləndirir. Nəticədə fond idarəçiləri portfellərində səhmlərin payını artırır - əsasən ABŞ şirkətləri hesabına.
Bank of America (BofA) tərəfindən aparılan may sorğusu qlobal iqtisadiyyat üçün geosiyasi risklərə dair narahatlığın kəskin azaldığını göstərib. 8–14 may tarixlərində keçirilən sorğuda ümumi aktivləri 517 milyard dollar olan 200 fondun nümayəndələri iştirak edib. Nəticələrə görə, respondentlərin yalnız 20%-i bu riski növbəti 12 ay üçün əsas təhlükə hesab edir. Bu göstərici aprel ayı ilə müqayisədə iki dəfə azalıb.
Beləliklə, inflyasiya riski yenidən birinci yerə çıxıb — respondentlərin 40%-i qiymət artımının növbəti 12 ayda qlobal iqtisadiyyat üçün əsas risk olduğunu bildirib. Bu göstərici aprellə müqayisədə 14 faiz bəndi artıb. Üçüncü yerdə istiqraz gəlirlərində qeyri-sabit artım (18%) qərarlaşıb. Əvvəllər lider olan “AI köpüyü” riski isə 11%-lə dördüncü yerə düşüb.
Nəğd vəsaitlərin payı azalıb
Qlobal fondların portfellərində nağd vəsaitin payı mayda 4,3%-dən 3,9%-ə enib. Bu dəyişiklik əsasən səhmlərə yönələn investisiyaların artması ilə bağlıdır. ABŞ səhmləri bu artımda əsas rol oynayıb — son dörd həftədə ABŞ fondlarına təxminən 70 milyard dollar xalis axın qeydə alınıb ki, bu da qlobal səhm investisiyalarının təxminən üçdə ikisini təşkil edir.
Analitiklərin fikrincə, investorların ABŞ bazarına üstünlük verməsi texnologiya şirkətlərinin çəkisi, enerji idxalından daha az asılılıq və Federal Ehtiyat Sisteminin faiz siyasətinin sabit qalması ilə əlaqədardır.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, inflyasiya riskləri geosiyasi riskləri əvəz etməyib, əksinə, onların iqtisadi nəticəsi kimi formalaşıb — yəni bazar geosiyasəti qiymət və xammal kanalları vasitəsilə “monetizasiya edib”.

Рынок монетизировал геополитику: инфляция обогнала риски вооруженных конфликтов
Прекращение активных боевых действий на Ближнем Востоке частично успокоило глобальных инвесторов. В мае среди основных рисков, влияющих на мировую экономику, геополитические конфликты опустились на второе место, тогда как на первое вышел риск высокой инфляции.
Как сообщает Valyuta.az, по мнению аналитиков, на это влияют сохраняющиеся ограничения судоходства в Ормузском проливе, что усиливает вероятность роста цен на нефть к концу года до $80–100 за баррель. В результате управляющие фондами увеличивают долю акций в своих портфелях — главным образом за счет бумаг американских компаний.
Майский опрос, проведенный Bank of America (BofA), показал резкое снижение обеспокоенности геополитическими рисками для мировой экономики. В опросе, проходившем 8–14 мая, приняли участие представители 200 фондов с совокупными активами в $517 млрд. Согласно результатам, лишь 20% респондентов считают этот риск главной угрозой на ближайшие 12 месяцев. Этот показатель вдвое ниже, чем в апреле.
Таким образом, инфляционный риск вновь вышел на первое место: 40% респондентов заявили, что рост цен станет главным риском для мировой экономики в ближайшие 12 месяцев. По сравнению с апрелем этот показатель увеличился на 14 процентных пунктов. На третьем месте оказался нестабильный рост доходности облигаций — 18%. Ранее лидировавший риск «пузыря ИИ» опустился на четвертую позицию с 11%.
Доля денежных средств сократилась
Доля денежных средств в портфелях глобальных фондов в мае снизилась с 4,3% до 3,9%. Это изменение главным образом связано с ростом инвестиций в акции. Ключевую роль в этом процессе сыграли американские акции: за последние четыре недели чистый приток в фонды США составил около $70 млрд, что соответствует примерно двум третям глобальных инвестиций в акции.
По мнению аналитиков, предпочтение инвесторами американского рынка связано с высокой долей технологических компаний, меньшей зависимостью от импорта энергоресурсов и сохранением стабильной процентной политики Федеральной резервной системы.
Эксперты отмечают, что инфляционные риски не заменили геополитические, а сформировались как их экономическое следствие: рынок фактически «монетизировал» геополитику через ценовые и сырьевые каналы.