Brendlər sosial mediada kontent yaradarkən hansı səhvi edir?
Brendlər sosial şəbəkələrdə getdikcə daha çox kontenti məna və mesajdan çox, yalnız daha böyük əhatə (reach) əldə etmək üçün yaradır. Bu isə internetdə “rəqəmsal səs-küyün” artmasına səbəb olur.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə “İzvestiya” qəzetinə media sahibkarı, "Spot Film" və "Big Black Studio"nun həmtəsisçisi Pavel Qalin bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, hazırda bazarda şirkətləri daima yeni materiallar hazırlamağa və paylaşmağa məcbur edən bir vəziyyət yaranıb. Bu da nəticədə oxşar və təkrarlanan kontent axını yaradaraq məzmunu “hadisə” statusundan çıxarıb.
Ekspert qeyd edib ki, bir çox brendlər artıq başqalarının ideyalarını təkrarlamağa başlayıb. Beləliklə, paylaşımın tezliyi onun keyfiyyətindən və mənasından daha vacib hala gəlib.
“Xüsusi mövzu isə neyron şəbəkələrdir. Bazar onları ideal işçi kimi qəbul etdi: sürətli, ucuz və sonsuz məhsuldar", deyə Qalin bildirib.
Lakin o vurğulayıb ki, süni intellekt istifadəçi ilə emosional bağ qurmaq qabiliyyətinə malik deyil. İstifadəçilər isə süni və avtomatlaşdırılmış kontenti asanlıqla hiss edir və bundan yorulurlar. Mütəxəssis brendlərə auditoriyanı daha dərindən öyrənməyi və trend-ləri yalnız vasitə kimi istifadə etməyi tövsiyə edib.

Бренды в социальных сетях все чаще создают контент не ради смысла и сообщения, а лишь для увеличения охвата. Это приводит к росту «цифрового шума» в интернете.
Об этом рассказал газете «Известия» медиапредприниматель, сооснователь компаний «Spot Film» и «Big Black Studio» Павел Калин, сообщает Valyuta.az.
По словам эксперта, на рынке сложилась ситуация, при которой компании вынуждены постоянно создавать и публиковать новые материалы. Это приводит к потоку схожего и повторяющегося контента, из-за чего содержимое перестает быть событием.
Эксперт отметил, что многие бренды уже начинают повторять идеи друг друга. Таким образом, частота публикаций становится важнее качества и смысла контента.
«Особая тема — нейронные сети. Рынок принял их как идеального работника: быстрый, дешевый и бесконечно продуктивный», — сказал Калин.
Однако он подчеркнул, что искусственный интеллект не способен устанавливать эмоциональную связь с пользователем. Пользователи легко распознают искусственный и автоматизированный контент и устают от него. Эксперт порекомендовал брендам глубже изучать аудиторию и использовать тренды лишь как инструмент.