Gürcüstana gedənlərin DİQQƏTİNƏ: 12 manatlıq sığorta nələri qarşılayır? - AÇIQLAMA
"Cari ilin 1 yanvar tarixindən etibarən Gürcüstana səfər edən vətəndaşlar həmin ölkə üçün mütləq səfər sığortası əldə etməlidirlər. Bu məhsul ölkəmizdə fəaliyyət göstərən qeyri-həyat sığortası şirkətləri tərəfindən təklif olunur. Tariflər səfər günlərinin sayından asılı olaraq dəyişir - 2 gündən 365 günə qədər".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu "Oxu.Az"a açıqlamasında Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının ekspert qrupunun üzvü Emil Ağabağırov deyib.
"Ümumi tariflər o qədər də yüksək deyil. Məsələn, vətəndaş Gürcüstana 1 həftəlik səyahət etmək istəyirsə, səyahət sığortasının qiyməti təxminən 12 manat olacaq. Müddət artdıqca sığorta haqqı da adekvat olaraq yüksəlir. Təminat məbləğinə gəldikdə, Gürcüstan tərəfinin tələbinə görə, minimum 30 min lari (təxminən 11.2 min dollar və ya 19 min manat - red.) təminat olmalıdır. Buna görə də yerli sığorta şirkətlərimiz bu sığorta məhsulu üzrə 15 min dollar təminat verirlər. Bildiyiniz kimi, səfər sığortası 2 valyutada təqdim olunur - ya avro ya da dollar. 15 min dollar da kifayət edir ki, 30 min larini artıqlaması ilə əhatə etsin", - deyə E.Ağabağırov vurğulayıb.
Gürcüstana səfər edən vətəndaşların bu sığorta məhsulu ilə təminat altına alınan risklərinə gəldikdə isə ekspert bildirib ki, vətəndaş səfərdə olduğu müddət ərzində hər hansı bədbəxt hadisə nəticəsində və ya səfər zamanı baş vermiş hər hansı xəstəlik nəticəsində sağlamlığa dəymiş zərərlər qarşılanır:
"Bura stomatoloji xidmətlər və ya günvurma, suda boğulma, yanıq kimi xəsarətlər, habelə, qolun və ya ayağın sınması, hər hansı travmalar, soyuqdəymələr, hətta geniş yayılmış COVİD təminatı da daxildir. O cümlədən, əməliyyat xərcləri, həkim müayinəsi, dərman preparatları - yəni bütün bunlar səfər zamanı bu sığorta məhsulu ilə təminat altındadır və yalnız səfər müddətini əhatə edir. Səfərdən əvvəlki zamana aid hər hansı xroniki xəstəliklər və digər bu kimi hallar səfər zamanı qarşılanmır".
E.Bağırov onu da diqqətə çatdırıb ki, təminat altına alınan risklər sırasına yük baqajlarının itirilməsi halı da daxildir:
"Bir sözlə, yalnız ölüm halından başqa yuxarıda sadalanan bütün risklər bu sığorta məhsulu ilə təminat altına alınır. Ölüm halının istisna olmasına da aydınlıq gətirim: burada ölüm halı təminat verilən risklərə daxil deyil, yəni sığorta kompensasiyasının vərəsələrə verilməsi kimi hallar yoxdur. Yalnız vəfat edən şəxsin nəşinin Gürcüstandan gətirilməsi xərcləri təminat verilən risklərə daxildir. Yuxarıda qeyd olunan hadisələr yaşanacağı halda müqavilədə xüsusi qaynar xətt nömrələri qeyd olunur. Vətəndaş səfərdə olduğu müddət ərzində yuxarıda sadalanan hər hansı bir hadisə ilə üzləşərsə həmin nömrələrlə əlaqə saxlayıb məlumat verir, ən yaxın klinikalara yönləndirilir və ya təcili yardım vasitəsilə aparılması təmin olunur. Sadalanan bütün tibbi xidmətlər orada tam ödənişsiz həyata keçirilir.
Təminatın qarşılanması ilə bağlı digər bir hal da mümükündür. Belə ki, sığortalı vətəndaş yuxarıda sadalanan hadisələrlə qarşılaşarsa qeyd olunan tibbi xidmətlərdən öz şəxsi büdcəsi hesabına istifadə edir və daha sonra vətənə qayıtdığı zaman həmin qəbzləri sığorta şirkətinə təqdim etməklə xərclədiyi vəsaiti geri ala bilir. Sığorta məhsulunu əldə edərkən tələb olunan sənəd də ümumvətəndaş pasportudur".

«С 1 января текущего года граждане, выезжающие в Грузию, должны обязательно оформить туристическую страховку для этой страны. Этот продукт предлагается действующими в нашей стране компаниями по страхованию, не связанному со страхованием жизни. Тарифы зависят от количества дней поездки — от 2 до 365 дней».
Как сообщает Valyuta.az, об этом в комментарии Oxu.Az заявил член экспертной группы Ассоциации страховщиков Азербайджана Эмиль Агабагиров.
«Общие тарифы не столь высоки. Например, если гражданин планирует поездку в Грузию на одну неделю, стоимость туристической страховки составит примерно 12 манатов. По мере увеличения срока поездки страховой взнос также соответственно растет. Что касается суммы покрытия, по требованию грузинской стороны минимальное покрытие должно составлять 30 тыс. лари — примерно $11,2 тыс., или 19 тыс. манатов. Поэтому наши местные страховые компании предоставляют по этому страховому продукту покрытие в размере $15 тыс. Как известно, туристическая страховка оформляется в двух валютах — евро или долларах. $15 тыс. достаточно, чтобы с запасом покрыть 30 тыс. лари», — подчеркнул Э. Агабагиров.
Говоря о рисках, покрываемых этим страховым продуктом для граждан, выезжающих в Грузию, эксперт отметил, что в период поездки компенсируется ущерб здоровью, причиненный в результате какого-либо несчастного случая или заболевания, возникшего во время путешествия.
«Сюда входят стоматологические услуги, травмы, связанные с солнечным ударом, утоплением, ожогами, а также переломы руки или ноги, различные травмы, простудные заболевания и даже широко распространенное покрытие COVID. Кроме того, покрываются расходы на операции, осмотр врача, лекарственные препараты — то есть все это входит в страховое покрытие во время поездки и распространяется только на период путешествия. Хронические заболевания и другие подобные случаи, существовавшие до поездки, во время путешествия не покрываются».
Э. Агабагиров также обратил внимание на то, что в число покрываемых рисков входит и потеря багажа.
«Иными словами, за исключением смерти, все перечисленные выше риски покрываются данным страховым продуктом. Поясню также исключение, связанное со смертью: смерть не входит в число покрываемых рисков, то есть страховая компенсация наследникам не выплачивается. Покрываются только расходы на доставку тела умершего из Грузии. В случае наступления указанных выше событий в договоре указываются специальные номера горячей линии. Если во время поездки гражданин столкнется с одним из перечисленных случаев, он связывается по этим номерам, сообщает о произошедшем, после чего его направляют в ближайшие клиники либо обеспечивают доставку на скорой помощи. Все перечисленные медицинские услуги там оказываются полностью бесплатно.
Возможен и другой вариант возмещения расходов. Если застрахованный гражданин столкнется с указанными случаями, он может воспользоваться медицинскими услугами за счет личных средств, а затем по возвращении на родину представить чеки в страховую компанию и получить обратно потраченную сумму. Для оформления страхового продукта требуется общегражданский паспорт».