"Qaçqınların və məcburi köçkünlərin statusu haqqında" Qanuna təklif olunan dəyişikliyə əsasən, azad olunmuş ərazilərə köçürülən, dövlət tərəfindən yaşayış sahəsi ilə təmin edilən və ya təklif olunan mənzildən imtina edən şəxslərin məcburi köçkün statusu ləğv edilir. Bununla yanaşı, onların statusları ləğv olunduqdan sonra da 3 il müddətində sosial müdafiə tədbirləri ilə əhatə olunacaqlar.
Bəs sosial müdafiə tədbirləri dedikdə nə nəzərdə tutulur?
Valyuta.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Milli.Az-a açıqlama verən Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov bildirib ki, hazırda keçmiş məcburi köçkünlər üçün hansı güzəştlər nəzərdə tutulubsa, onlar dövlət tərəfindən mənzillə təmin olunduqdan sonra 3 il müddətində həmin güzəştlərdən istifadə edə biləcək.
"Hazırda keçmiş məcburi köçkünlərə müavinət ödənilir. Nazirlər Kabinetinin qaydalarına əsasən, hər bir ailə üzvünə görə aylıq 60 manat məbləğində ödəniş həyata keçirilir. Eyni zamanda, keçmiş məcburi köçkün ailələrinin övladları dövlət universitetlərinə ödənişli əsaslarla qəbul olunduqda onların təhsil haqları dövlət tərəfindən qarşılanır. Bundan başqa, bir sıra rüsumlar üzrə də güzəştlər mövcuddur".
V.Bayramov qeyd edib ki, yeni dəyişikliklərə əsasən, həmin güzəştlər və sosial dəstək mexanizmləri mənzillə təmin olunduqdan sonra da üç il ərzində qüvvədə qalacaq.
"Eyni zamanda, məsələn, keçmiş məcburi köçkün ailəsinin övladı universitetə daxil olan zaman güzəşt hüququna malikdirsə, onun təhsil müddəti 3 ildən artıq olsa belə, bu hüquq bütün təhsil dövrünü əhatə edəcək. Yəni tələbə universitetə qəbul olarkən güzəşt hüququna sahibdirsə, həmin hüquq onun bütün təhsil müddəti ərzində qüvvədə qalacaq".
Deputat vurğulayıb ki, son dəyişikliklər dövlətin keçmiş məcburi köçkünlərə göstərdiyi sosial dəstəyin davamlı xarakter daşıdığını nümayiş etdirir:
"Bu addım onu göstərir ki, keçmiş məcburi köçkünlər öz doğma yurdlarına qayıtdıqdan və dövlət tərəfindən mənzillə təmin olunduqdan sonra da müəyyən müddət ərzində sosial qayğı ilə əhatə olunacaqlar".

Согласно предлагаемому изменению в закон «О статусе беженцев и вынужденных переселенцев», статус вынужденного переселенца будет аннулирован у лиц, переселенных на освобожденные территории, обеспеченных государством жильем или отказавшихся от предложенной квартиры. При этом после утраты статуса они еще в течение 3 лет будут охвачены мерами социальной защиты.
Что подразумевается под мерами социальной защиты?
Как сообщает Valyuta.az, депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов в комментарии Milli.Az заявил, что все льготы, которые сейчас предусмотрены для бывших вынужденных переселенцев, будут сохраняться для них в течение 3 лет после обеспечения жильем со стороны государства.
«В настоящее время бывшим вынужденным переселенцам выплачивается пособие. Согласно правилам Кабинета министров, на каждого члена семьи ежемесячно выплачивается 60 манатов. Кроме того, если дети семей бывших вынужденных переселенцев поступают в государственные университеты на платной основе, их плата за обучение покрывается государством. Также предусмотрены льготы по ряду пошлин».
В. Байрамов отметил, что согласно новым изменениям эти льготы и механизмы социальной поддержки будут сохраняться в течение трех лет после обеспечения жильем.
«В то же время, например, если ребенок из семьи бывших вынужденных переселенцев имеет право на льготу при поступлении в университет, то даже если срок его обучения превышает 3 года, это право будет распространяться на весь период обучения. То есть если студент на момент поступления в университет обладает правом на льготу, оно будет действовать на протяжении всего срока обучения».
Депутат подчеркнул, что последние изменения демонстрируют устойчивый характер социальной поддержки, оказываемой государством бывшим вынужденным переселенцам.
«Этот шаг показывает, что бывшие вынужденные переселенцы после возвращения в родные края и обеспечения жильем со стороны государства еще определенное время будут находиться под социальной защитой».