Startapların uğurlu inkişafı üçün innovativ ideya ilə yanaşı, maliyyə resurslarına çıxış da mühüm amillərdən biri hesab olunur. Xüsusilə fəaliyyətinin ilkin mərhələsində olan sahibkarlar bizneslərini qurmaq və genişləndirmək üçün əlavə maliyyə dəstəyinə ehtiyac duyurlar.
Valyuta.az xəbər verir ki, bank olmayan kredit təşkilatı “AzKredit” “Startap krediti” məhsulu təqdim edir.
Məlumata görə, kredit təminatlı əsaslarla verilir. Rəsmi iş yeri olan şəxslər üçün kreditlərin ayrılması zamanı zaminlik mexanizmi tətbiq olunur. Qeyri-rəsmi çalışan və ya kredit öhdəlikləri üzrə gecikmələri olan şəxslər isə krediti qızıl girovu təqdim etməklə əldə edə bilərlər.
Bildirilir ki, təşkilat tərəfindən startap kreditləri davamlı olaraq təqdim edilir. Hazırda yeni fəaliyyətə başlayan bizneslər üçün kreditlər zamin və ya qızıl girovu əsasında rəsmiləşdirilir.
Kredit məhsulu üzrə Bakı qeydiyyatında olan şəxslər müəyyən şərtlərlə zamin təqdim etməklə maliyyələşmə əldə edə bilirlər. Rayon qeydiyyatında olan və ya Bakıda müvəqqəti yaşayan şəxslər (kirayədə, qohum evində və s.) üçün isə qızıl girovu tələb olunur.
“Startap krediti”nin məbləği minimum 600 manatdan başlayır və maksimum 30 min manata qədər dəyişir. Kreditlərin verilməsi onlayn qaydada həyata keçirilmir. Müraciətlərin rəsmiləşdirilməsi təşkilatın ofisində aparılır.

Для успешного развития стартапов наряду с инновационной идеей одним из важных факторов считается доступ к финансовым ресурсам. Особенно предприниматели на начальном этапе деятельности нуждаются в дополнительной финансовой поддержке для создания и расширения бизнеса.
Как сообщает Valyuta.az, небанковская кредитная организация AzKredit предлагает продукт «Стартап-кредит».
Согласно информации, кредит предоставляется на обеспеченной основе. При выдаче кредитов лицам с официальным местом работы применяется механизм поручительства. Лица, работающие неофициально или имеющие просрочки по кредитным обязательствам, могут получить кредит под залог золота.
Отмечается, что организация предоставляет стартап-кредиты на постоянной основе. В настоящее время кредиты для начинающих бизнесов оформляются на основе поручительства или залога золота.
По данному кредитному продукту лица с бакинской регистрацией могут получить финансирование на определенных условиях, предоставив поручителя. Для лиц с районной регистрацией или временно проживающих в Баку — в арендованном жилье, у родственников и т. д. — требуется залог золота.
Сумма «Стартап-кредита» начинается от 600 манатов и может достигать 30 тыс. манатов. Кредиты не выдаются онлайн. Оформление заявок проводится в офисе организации.