Azərbaycanda 68 şəhərin baş planı təsdiqlənib
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev bu gün Bakıda keçirilən "Sahibkarlığın inkişafı güclü iqtisadiyyatdır" adlı tədbirdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, ölkənin 79 şəhərindən 68-nin yeni baş planı hazırlanaraq təsdiq edilib, qalan 11 şəhər üzrə işlər isə davam etdirilir: "Yenilənmiş baş planlar şəhərlərin inkişafını sistemli və proqnozlaşdırılan edir, sahibkarlıq fəaliyyəti üçün hüquqi aydınlıq və investisiya cəlbediciliyi yaradır".
A. Quliyev deyib ki, ölkədə şəhərsalma və tikinti sahəsində son 20 ildə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilib: "Bu dövrdə normativ hüquqi baza təkmilləşdirilib, ərazi planlaşdırılması inkişaf etdirilib və tənzimləmə mexanizmləri rəqəmsallaşdırılıb. Tikinti və istismara icazələrin verilməsi prosedurlarının sadələşdirilməsi nəticəsində hazırda ölkədə layihələndirmə əsasında minə yaxın subyekt fəaliyyət göstərir".

В результате проводимых в Азербайджане реформ в сфере градостроительства утверждены генеральные планы 68 городов страны.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом сегодня в Баку на мероприятии «Развитие предпринимательства — сильная экономика» заявил председатель Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджана Анар Гулиев.
По его словам, из 79 городов страны для 68 уже подготовлены и утверждены новые генеральные планы, а по оставшимся 11 городам работа продолжается.
«Обновленные генеральные планы делают развитие городов системным и прогнозируемым, создают правовую ясность для предпринимательской деятельности и повышают инвестиционную привлекательность», — отметил он.
Анар Гулиев также сообщил, что за последние 20 лет в стране были проведены масштабные реформы в сфере градостроительства и строительства.
«За этот период была усовершенствована нормативно-правовая база, развито территориальное планирование и цифровизированы механизмы регулирования. В результате упрощения процедур выдачи разрешений на строительство и ввод объектов в эксплуатацию в настоящее время в стране на основе проектирования функционируют около тысячи субъектов», — подчеркнул он.