Dronları düşüncə ilə idarə edən startap qurdu
Dara Tumenbayeva düşüncə gücü ilə dronların idarə olunmasına yönəlmiş “Black Swan” startapının təsisçisi və baş icraçı direktorudur. O, daha əvvəl “Amazon”, həmçinin İspaniya və Malayziyada fəaliyyət göstərən müxtəlif texnologiya şirkətlərində çalışıb.
Valyuta.az "TheTech"ə istinadən xəbər verir ki, startapın ideyası 2025-ci ilin martında yaranıb.
Layihənin məqsədi FPV dronların idarəetməsində insan səhvlərini azaltmaq və prosesi daha effektiv etməkdir. Bunun üçün EEG siqnallarından istifadə olunur. Sistem istifadəçinin diqqət, sakitlik və stress səviyyəsini müəyyən edərək dron idarəetməsinə inteqrasiya edilir.
İlk prototip diqqət yarışına əsaslanıb. İştirakçılar diqqətlərini qoruyaraq dronu müəyyən marşrut üzrə idarə ediblər. Bu yanaşma texnologiyanın praktiki imkanlarını nümayiş etdirib.
Dara bildirir ki, diqqətin ölçülməsində dəqiqlik 95%-ə qədər çatır. Lakin düşüncə əsaslı xüsusi əmrlərdə nəticələr hələ daha mürəkkəbdir və əlavə inkişaf tələb olunur.
Onun sözlərinə görə, ABŞ xüsusilə “DeepTech” sahəsində böyük imkanlar təqdim edir. Dünyada real rəqabət apara bilən texnologiya mərkəzləri əsasən ABŞ, Çin, qismən isə Avropa və Yaponiyadır. ABŞ-də investor şəbəkəsi, laboratoriyalar, startap proqramları və texniki istedadlar daha əlçatandır.
Rəqabətin çox güclü olduğu bu sahədə daim yeni startaplar yaranır. San-Fransisko proqram təminatı layihələrində önə çıxır. Avadanlıq sahəsində əsas rəqiblər isə daha çox ABŞ xaricində - Hindistan, Çin və İsraildə yerləşir.
Tumenbayeva qeyd edir ki, startapın ilk mərhələsində ailəsinin həm mənəvi, həm də maliyyə dəstəyi mühüm rol oynayıb. Onun sözlərinə görə, yaxınlarının inamı və dəstəyi layihənin inkişafında vacib amillərdən biri olub.
Hazırda əsas məqsəd layihənin inkişafı üçün 2 milyon dollara qədər “Pre-Seed” investisiyası cəlb etmək, daha sonra istehsal və miqyaslanma mərhələsinə keçməkdir.

Дара Туменбаева является основателем и генеральным директором стартапа Black Swan, который разрабатывает технологии управления дронами с помощью силы мысли. Ранее она работала в Amazon, а также в различных технологических компаниях в Испании и Малайзии.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на TheTech, идея стартапа возникла в марте 2025 года.
Цель проекта — снизить количество человеческих ошибок при управлении FPV-дронами и повысить эффективность процесса. Для этого используются сигналы ЭЭГ. Система определяет уровень концентрации, спокойствия и стресса пользователя и интегрирует эти данные в управление дроном.
Первый прототип был основан на соревновании по концентрации: участники, удерживая внимание, управляли дроном по заданному маршруту. Такой подход продемонстрировал практические возможности технологии.
По словам Туменбаевой, точность измерения концентрации достигает 95%. Однако в случае с командами, основанными непосредственно на мыслях, результаты пока остаются более сложными и требуют дальнейшего развития.
Она также отметила, что США предоставляют значительные возможности, особенно в сфере DeepTech. Основными центрами глобальной технологической конкуренции остаются США, Китай, а также в меньшей степени Европа и Япония. В США более доступны сети инвесторов, лаборатории, стартап-программы и технические кадры.
В условиях высокой конкуренции в этой сфере постоянно появляются новые стартапы. Сан-Франциско выделяется в области программного обеспечения, тогда как в аппаратных решениях основные конкуренты чаще находятся за пределами США — в Индии, Китае и Израиле.
Туменбаева подчеркнула, что на раннем этапе развития стартапа важную роль сыграла поддержка семьи — как моральная, так и финансовая. По ее словам, доверие и поддержка близких стали одним из ключевых факторов развития проекта.
В настоящее время основная цель — привлечь до 2 млн долларов инвестиций на стадии Pre-Seed, после чего перейти к этапу производства и масштабирования.