Müştərilər BOKT-lardan gündə 13,8 milyon manat kredit götürüb
Cari ilin ilk 3 ayının hesabatına görə, bank olmayan kredit təşkilatlarının (BOKT) cəmi aktivləri 1 milyard 471,4 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 938,9 milyon manat olub. Bu isə illik müqayisədə 532,5 milyon manat və ya 56,71% artım deməkdir.
Cəmi aktivlərin əsas hissəsini müştərilərə verilən kreditlər formalaşdırıb. Belə ki, cari ilin I rübündə bu göstərici 1 milyard 238,3 milyon manat olub. Ötən ilin eyni dövründə isə 813 milyon manat təşkil edib. İllik müqayisədə BOKT-lar tərəfindən müştərilərə verilən kreditlərin məbləğində 425,3 milyon manat və ya 52,31% artımın olduğunu deməyə əsas verir.
BOKT-ların cəmi öhdəlikləri isə I rübdə 804,4 milyon manat olub. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 517,1 milyon manat təşkil edib. Nəticədə illik müqayisədə öhdəliklərin məbləğində 287,3 milyon manat və ya 55,55% artım qeydə alınıb.
Cari ilin ilk 3 ayında müştərilərə verilən kreditlərin həcminin 1 milyard 238,3 milyon manat olduğunu nəzərə alsaq, bu 90 günlük dövr üzrə hesablandıqda gündə orta hesabla müştərilərə 13,8 milyon manat kreditin verilməsi deməkdir.

Согласно отчету за первые три месяца 2026 года, совокупные активы небанковских кредитных организаций (НБКО) Азербайджана составили 1 млрд 471,4 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, за аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 938,9 млн манатов. Таким образом, в годовом сравнении активы выросли на 532,5 млн манатов, или на 56,71%.
Основную часть совокупных активов сформировали кредиты, выданные клиентам. Так, в I квартале текущего года объем кредитования составил 1 млрд 238,3 млн манатов, тогда как за аналогичный период прошлого года этот показатель был на уровне 813 млн манатов.
Это свидетельствует о росте объема кредитов, выданных клиентам НБКО, на 425,3 млн манатов, или на 52,31% в годовом выражении.
Совокупные обязательства НБКО в I квартале составили 804,4 млн манатов. За аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 517,1 млн манатов.
В результате в годовом сравнении объем обязательств увеличился на 287,3 млн манатов, или на 55,55%.
Учитывая, что за первые три месяца текущего года объем выданных клиентам кредитов составил 1 млрд 238,3 млн манатов, в пересчете на 90-дневный период это означает, что в среднем ежедневно клиентам выдавалось по 13,8 млн манатов кредитов.