"PAŞA Bank"ın faiz gəlirləri yüksəlib: bank pulu nələrdən qazandı?
2026-cı ilin I rübündə "PAŞA Bank" ən çox faiz gəlirləri əldə edərək üçüncü sırada yer alan banklardan olub.
Valyuta.az bankın maliyyə hesabatına əsasən xəbər verir ki, ümumi faiz gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 21 milyon 815 min manat və ya 17,8% artaraq 144 milyon 104 min manata yüksəlib.
2025-ci ilin ilk rübündə bu göstərici 122 milyon 289 min manat idi.
Bankın əsas faiz gəliri ənənəvi olaraq müştərilərə verilmiş kreditlərdən formalaşıb. Bu istiqamət üzrə gəlirlər bir il ərzində 10 milyon 900 min manat artaraq 80 milyon 218 min manata çatıb. Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən ilin eyni dövründə kreditlərdən əldə olunan gəlir 69 milyon 318 min manat olub.
Ən nəzərəçarpan artımlardan biri banklar və digər maliyyə institutlarına verilən kreditlər üzrə qeydə alınıb. Belə ki, həmin seqmentdən faiz gəlirləri 7 milyon 525 min manatdan 15 milyon 168 min manata yüksəlib. Bu da illik müqayisədə 7 milyon 643 min manat artım deməkdir.
"PAŞA Bank"ın digər bank və maliyyə institutlarında yerləşdirdiyi vəsaitlərdən qazandığı faiz gəlirləri də 4 milyon 440 min manat artaraq 18 milyon 861 min manatdan 23 milyon 301 min manata yüksəlib.
Bununla yanaşı, ticarət və investisiya qiymətli kağızları üzrə faiz gəlirlərində cüzi azalma müşahidə olunub. Əgər 2025-ci ilin I rübündə bu istiqamətdən 26 milyon 424 min manat gəlir əldə olunmuşdusa, cari ilin eyni dövründə rəqəm 25 milyon 316 min manat olub. Azalma 1 milyon 108 min manat təşkil edib.

В I квартале 2026 года «PAŞA Bank» вошел в число банков, занявших третье место по объему процентных доходов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на финансовую отчетность банка, общий объем процентных доходов увеличился на 21 млн 815 тыс. манатов, или на 17,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 144 млн 104 тыс. манатов.
Для сравнения, в первом квартале 2025 года этот показатель составлял 122 млн 289 тыс. манатов.
Основная часть процентных доходов банка традиционно сформирована за счет кредитов, выданных клиентам. Доходы по этому направлению за год выросли на 10 млн 900 тыс. манатов и достигли 80 млн 218 тыс. манатов. В аналогичном периоде прошлого года доход от кредитования составлял 69 млн 318 тыс. манатов.
Одно из наиболее заметных увеличений зафиксировано по кредитам, выданным банкам и другим финансовым институтам. Процентные доходы в этом сегменте выросли с 7 млн 525 тыс. манатов до 15 млн 168 тыс. манатов, что означает рост на 7 млн 643 тыс. манатов в годовом выражении.
Доходы от средств, размещенных «PAŞA Bank» в других банках и финансовых институтах, также увеличились — на 4 млн 440 тыс. манатов, с 18 млн 861 тыс. манатов до 23 млн 301 тыс. манатов.
В то же время наблюдалось незначительное снижение процентных доходов по торговым и инвестиционным ценным бумагам. Если в первом квартале 2025 года по этому направлению было получено 26 млн 424 тыс. манатов, то за аналогичный период текущего года — 25 млн 316 тыс. манатов. Снижение составило 1 млн 108 тыс. манатов.