Bu gün milyardlarla dollar dəyərində olan bəzi şirkətlər vaxtilə universitet yataqxanalarında və auditoriyalarında yaranmış sadə ideyalardan ibarət olub. Dünyanın ən tanınmış brendlərindən bir neçəsinin təməli tələbəlik illərində qoyulub və onların qurucuları sonradan qlobal biznes tarixində iz qoyublar.
Valyuta.az xəbər verir ki, Sahibkarlığın İnkişafı İnstitutunun (iED) araşdırmasında bildirilir ki, tələbələr tərəfindən yaradılan ən uğurlu startaplar sırasında “Facebook”, “Snapchat”, “Reddit”, “Dropbox”, “Dell”, “FedEx” və “Coursicle” yer alıb.
Belə ki, “Facebook” 2004-cü ildə Harvard Universitetinin tələbəsi Mark Zukerberq və onun tələbə yoldaşları tərəfindən yaradılıb. Sosial şəbəkə qısa müddətdə universitet sərhədlərini aşaraq dünyanın ən böyük platformalarından birinə çevrilib və hazırda milyardlarla istifadəçiyə malikdir.
2011-ci ildə Stenford Universitetinin tələbələri Evan Şpiqel, Redji Braun və Bobbi Mörfi tərəfindən yaradılan “Snapchat” isə qısa müddət ərzində sosial media bazarında mühüm mövqe qazanıb. Şirkət sonradan milyardlarla dollar dəyərində biznesə çevrilib.
“Reddit” platforması 2005-ci ildə Virciniya Universitetinin tələbələri Stiv Haffman, Aleksis Ohanian və Aaron Svarts tərəfindən təsis edilib. İstifadəçilərin xəbər paylaşması və müzakirələr aparması üçün yaradılan platforma hazırda dünyanın ən məşhur internet resurslarından biri hesab olunur.
Araşdırmada qeyd olunur ki, tələbəlik dövründə yaradılan digər uğurlu layihələrdən biri də “Dropbox” olub. Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MIT) tələbələri Dryu Hyuston və Araş Firdovsi tərəfindən 2007-ci ildə qurulan şirkət bulud yaddaşı xidmətləri bazarının aparıcı iştirakçılarından birinə çevrilib.
Bundan başqa, amerikalı sahibkar Maykl Dell “Dell” şirkətini 1984-cü ildə Texas Universitetində təhsil aldığı dövrdə yaradıb. Şirkət ilk ilində 73 milyon dollardan çox gəlir əldə edib və sonradan kompüter texnologiyaları bazarının aparıcı şirkətlərindən birinə çevrilib.
Logistika sahəsində tanınan “FedEx” şirkətinin təməli isə Yale Universitetinin tələbəsi Frederik Smit tərəfindən 1971-ci ildə qoyulub. Şirkət sürətli çatdırılma modeli ilə qlobal bazarda mühüm mövqe qazanıb.
Təhsil texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən “Coursicle” platforması da tələbə ideyasından doğan uğurlu layihələrdən biri hesab olunur. Platforma tələbələrə dərs cədvəllərini daha rahat planlaşdırmağa imkan verir və hazırda dünyanın çoxsaylı təhsil müəssisələrində istifadə olunur.

Крупнейшие мировые компании, созданные студентами
Некоторые компании, которые сегодня оцениваются в миллиарды долларов, когда-то начинались с простых идей, возникших в университетских общежитиях и аудиториях. Основы ряда самых известных мировых брендов были заложены еще в студенческие годы, а их основатели впоследствии оставили заметный след в истории глобального бизнеса.
Как сообщает Valyuta.az, в исследовании Института развития предпринимательства (iED) отмечается, что среди самых успешных стартапов, созданных студентами, — Facebook, Snapchat, Reddit, Dropbox, Dell, FedEx и Coursicle.
Так, Facebook был создан в 2004 году студентом Гарвардского университета Марком Цукербергом и его однокурсниками. Социальная сеть за короткое время вышла за пределы университета, превратилась в одну из крупнейших платформ мира и сегодня насчитывает миллиарды пользователей.
Snapchat, основанный в 2011 году студентами Стэнфордского университета Эваном Шпигелем, Реджи Брауном и Бобби Мерфи, также быстро занял важное место на рынке социальных медиа. Впоследствии компания превратилась в бизнес стоимостью в миллиарды долларов.
Платформа Reddit была основана в 2005 году студентами Университета Вирджинии Стивом Хаффманом, Алексисом Оганяном и Аароном Шварцем. Созданная для обмена новостями и обсуждений между пользователями, сегодня она считается одним из самых популярных интернет-ресурсов в мире.
В исследовании отмечается, что еще одним успешным проектом, созданным в студенческие годы, стал Dropbox. Компания, основанная в 2007 году студентами Массачусетского технологического института (MIT) Дрю Хьюстоном и Арашем Фирдоуси, превратилась в одного из ведущих игроков на рынке облачных хранилищ.
Кроме того, американский предприниматель Майкл Делл основал компанию Dell в 1984 году, когда учился в Техасском университете. Уже в первый год компания получила доход более 73 млн долларов, а затем стала одним из лидеров рынка компьютерных технологий.
Основы известной логистической компании FedEx были заложены в 1971 году студентом Йельского университета Фредериком Смитом. Благодаря модели экспресс-доставки компания заняла значимое место на глобальном рынке.
Платформа Coursicle, работающая в сфере образовательных технологий, также считается одним из успешных проектов, рожденных из студенческой идеи. Она позволяет студентам удобнее планировать расписание занятий и сегодня используется во многих учебных заведениях мира.