ABŞ-da bir şəhər ora köçənlərə 15 min dollar təklif edir, amma vacib şərt var
ABŞ-ın Miçiqan ştatında yerləşən Detroyt şəhərinin hakimiyyəti əhalini və iqtisadiyyatı canlandırmaq məqsədilə yeni sakinlərin və investisiyaların cəlb olunmasına yönəlmiş genişmiqyaslı proqram həyata keçirir.
Valyuta.az "DailyMail"ə istinadən xəbər verir ki, "Detroytu evinə çevir" adlı təşəbbüs çərçivəsində seçilmiş iştirakçılara 15 min dollara qədər vəsait ödəniləcək. Ümumilikdə 500 min dollardan bir qədər artıq büdcə nəzərdə tutulduğundan proqram üzrə yerlər məhduddur və rəqabət yüksəkdir.
Təxminən 300 nəfərin seçilməsi planlaşdırılır və üstünlük sahibkarlara, eləcə də kiçik biznes sahiblərinə veriləcək.
Maddi dəstəyin məbləği müraciətin növündən asılı olacaq. Detroyta köçən uzaqdan işləyən şəxslərə köç xərclərini qarşılamaq üçün 1000 dollar veriləcək.
Artıq şəhərdə yaşayan və seçilən müraciətçilərə isə 15 min dollar təqdim olunacaq. Bu vəsait biznes və ya layihəyə investisiya, mənzil üçün ilkin ödəniş, ev təmiri və ya digər yaşayış subsidiyaları üçün istifadə edilə bilər. Eyni imkan Detroyta geri qayıdan keçmiş sakinlərə də şamil olunur.
"Biz artıq burada olanları qoruyacağıq, şəhəri tərk edənləri geri qaytaracağıq və dünyanın hər yerindən yeni nəsil qurucuları, yaradıcıları və sahibkarları cəlb edəcəyik", deyə “MoveDetroit” koalisiyasının rəhbəri Den Gilbert bildirib.
Detroyt uzun illər ABŞ-ın “avtomobil paytaxtı” kimi tanınıb və sənaye investisiyalarının mərkəzi olub. Lakin 2000-ci illərdə iri avtomobil istehsalçılarının iflası və ipoteka böhranı milyonlarla insanın şəhəri tərk etməsinə səbəb olub. İki onillikdən az müddət əvvəl şəhərdə hər beş evdən biri boş qalmış, müsadirə edilmiş daşınmaz əmlaklar isə cəmi 1 dollara satışa çıxarılmışdı.
Hazırda isə vəziyyət qismən yaxşılaşıb. Detroyt Polis Departamentinin məlumatına görə, qətl, ölüm olmayan atışma və avtomobil oğurluğu halları 2024-cü illə müqayisədə 15–30 faiz azalıb.
Eyni zamanda şəhərdə daşınmaz əmlak bazarında qiymətlər ABŞ-ın digər iri şəhərləri ilə müqayisədə xeyli aşağıdır. Detroytda ən bahalı evlər təxminən 720 min dollara satıldığı halda, ölkə üzrə orta qiymət 1,24 milyon dollar civarındadır.

В Детройте предлагают до $15 тыс. за переезд новым жителям
Власти города Детройт реализуют масштабную программу, направленную на привлечение новых жителей и инвестиций с целью оживления экономики и демографической ситуации.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Daily Mail, в рамках инициативы «Сделай Детройт своим домом» отобранным участникам будет выплачено до 15 тыс. долларов. Общий бюджет программы составляет чуть более 500 тыс. долларов, поэтому количество мест ограничено, а конкуренция высокая.
Планируется отобрать около 300 человек, при этом приоритет будет отдаваться предпринимателям и владельцам малого бизнеса.
Размер финансовой поддержки зависит от типа заявки. Удалённые сотрудники, переезжающие в Детройт, смогут получить 1 000 долларов на покрытие расходов на переезд.
Тем, кто уже проживает в городе и будет отобран, предоставят до 15 тыс. долларов. Эти средства можно направить на инвестиции в бизнес или проект, первоначальный взнос за жильё, ремонт дома или другие жилищные субсидии. Аналогичная возможность распространяется и на бывших жителей, возвращающихся в город.
«Мы будем удерживать тех, кто уже здесь, возвращать уехавших и привлекать новое поколение строителей, креативных специалистов и предпринимателей со всего мира», — заявил руководитель коалиции MoveDetroit Дэн Гилберт.
Детройт на протяжении многих лет считался «автомобильной столицей» США и центром промышленного инвестирования. Однако в 2000-х годах банкротство крупных автопроизводителей и ипотечный кризис привели к массовому оттоку населения. Менее двух десятилетий назад каждый пятый дом в городе оставался пустым, а конфискованная недвижимость выставлялась на продажу всего за 1 доллар.
В настоящее время ситуация частично улучшилась. По данным полиции Детройта, уровень убийств, несмертельных стрельб и угонов автомобилей снизился на 15–30% по сравнению с 2024 годом.
Кроме того, цены на недвижимость в городе остаются значительно ниже по сравнению с другими крупными городами США. Если самые дорогие дома в Детройте продаются примерно за 720 тыс. долларов, то средняя цена по стране составляет около 1,24 млн долларов.