Azərbaycan Mərkəzi Bankı taksilərin icbari sığorta xərclərinin artırılmasının səbəbini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Vüsal Qurbanov bu gün keçirilən mətbuat konfransında taksilərin icbari sığortası üzrə əmsalın 50% artırılmasının bu nəqliyyat vasitələrinin zərərliliyinin yüksək olması ilə bağlı olduğunu bildirib.
Qeyd edilib ki, 2025-ci il üzrə icbari avtosığorta üzrə zərərlilik 74%-dən 85%-ə yüksəlib. Yəni, zərərlilik 11% artıb. Bu da əsas taksi fəaliyyəti ilə bağlıdır.
“Digər seqmentlərdən fərqli olaraq taksi kimi fəaliyyət göstərən nəqliyyat vasitələrinin qət etdiyi məsafə yüksəkdir. Yəni qəza etmək sıxılığı yüksəkdir. Bununla belə, əmsalların artırılması zərərliliyi müəyyən qədər kompensasiya edir, tam qarşılamır”- Vüsal Qurbanov əlavə edib.

Центральный банк Азербайджана разъяснил причины повышения расходов на обязательное страхование такси.
Как сообщает Valyuta.az, генеральный директор Центробанка Вусал Гурбанов заявил на пресс-конференции, что увеличение коэффициента по обязательному страхованию такси на 50% связано с высокой убыточностью данного сегмента.
Отмечается, что в 2025 году уровень убыточности по обязательному автострахованию вырос с 74% до 85%, то есть увеличился на 11%. Основная причина — именно деятельность такси.
«В отличие от других сегментов, транспортные средства, используемые в качестве такси, проходят значительно большие расстояния, соответственно, выше и частота дорожно-транспортных происшествий. При этом повышение коэффициентов лишь частично компенсирует убыточность и не покрывает ее полностью», — добавил Вусал Гурбанов.