Azərbaycanda daşınmaz əmlakın icbari sığortası üzrə yeni konsepsiya hazırlanıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Vüsal Qurbanov bu gün keçirilən mətbuat konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, yeni yanaşmanın əsas məqsədi katastrofik risklərin daha düzgün qiymətləndirilməsi və baş verə biləcək hadisələr zamanı vətəndaşlara daha adekvat sığorta ödənişlərinin təmin edilməsidir.
Qeyd olunub ki, konsepsiyaya əsasən sığorta məbləği yaşayış sahəsinin kvadratmetrinə uyğun olaraq formalaşdırılacaq. Bu isə əmlakın real bazar dəyərinə daha yaxın sığorta təminatının yaradılmasına imkan verəcək.
Vüsal Qurbanov əlavə edib ki, yeni sistem çərçivəsində dövlət qurumları ilə inteqrasiya olunmuş elektron platformalar vasitəsilə əmlakın parametrləri – yerləşdiyi ərazi və ölçüsü nəzərə alınaraq sığorta məbləğinin hesablanması mümkün olacaq.

В Азербайджане разработана новая концепция обязательного страхования недвижимости.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил генеральный директор Центральный банк Азербайджана Вусал Гурбанов на состоявшейся сегодня пресс-конференции.
По его словам, основная цель нового подхода — более точная оценка катастрофических рисков и обеспечение более адекватных страховых выплат гражданам в случае возможных происшествий.
Отмечается, что согласно концепции страховая сумма будет формироваться исходя из площади жилья (за квадратный метр). Это позволит обеспечить страховое покрытие, более приближенное к реальной рыночной стоимости недвижимости.
Вусал Гурбанов добавил, что в рамках новой системы с помощью интегрированных электронных платформ, связанных с государственными структурами, станет возможным рассчитывать страховую сумму с учетом параметров недвижимости — ее расположения и площади.