Azərbaycanda yeni avtobus kartları istifadəyə veriləcək, ödəniş məsafəyə görə ediləcəcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, ictimai nəqliyyat sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində növbəti illərdə mühüm dəyişikliklər planlaşdırılır.
Bu dəyişikliklər çərçivəsində 2026-2028-ci illər ərzində "brutto müqavilə" modelinə mərhələli keçid nəzərdə tutulur".
Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən verilən məlumata görə, yeni yanaşma ilkin olaraq Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Naxçıvan, Xankəndi şəhərlərinin və Abşeron, Ağdam, Şuşa, Laçın rayonlarının inzibati ərazilərində nağdsız ödəniş sisteminə keçirilmiş sıxılmış təbii qazla və elektrik mühərriki ilə təchiz edilmiş avtobuslara tətbiq ediləcək.
Bəs yeni sistem nələri dəyişəcək?
Nəqliyyat üzrə ekspert Rauf Ağamirzəyev deyib ki, mərhələli keçid ictimai nəqliyyatı daha əlçatan edəcək. Bundan əlavə, tələbələr, müharibə veteranları və digər həssas sosial qruplar üçün güzəştli bilet paketlərinin tətbiqi də planlaşdırılır.

В Азербайджане будут введены новые автобусные карты, при этом оплата будет осуществляться в зависимости от пройденного расстояния.
По информации Valyuta.az, в ближайшие годы планируются значительные изменения в системе общественного транспорта с целью её совершенствования.
В рамках этих изменений предусмотрен поэтапный переход на модель «брутто-контракта» в период с 2026 по 2028 годы.
По данным Агентства наземного транспорта, новый подход первоначально будет применён в административных территориях городов Баку, Сумгайыт, Гянджа, Нахичевань, Ханкенди, а также районов Абшерон, Агдам, Шуша и Лачин, на автобусах сжиженного природного газа и электродвигателей, оснащённых безналичной системой оплаты.
Что изменит новая система?
Эксперт по транспортным вопросам Рафа Агамирзеев отметил, что поэтапный переход сделает общественный транспорт более доступным. Кроме того, планируется введение льготных билетных пакетов для студентов, ветеранов войны и других уязвимых социальных групп.