Bu ilin əvvəlindən Azərbaycan yumurta ixrac etməyib, yerli istehsal tamamilə daxili tələbatın ödənilməsinə yönəldilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu "Report"a açıqlamasında "Azərbaycan Quş əti, Yumurta İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyinin sədri Mürvət Həsənli bildirib.
Bununla belə, onun sözlərinə görə, ixracdakı fasilə müvəqqətidir: "ABŞ ilə yeni ixrac müqavilələri imzalanıb, may ayından yumurtanın göndərilməsinə başlanılacaq. Körfəz ölkələri ilə bağlanılmış müqavilələrin icrasına isə aprel ayından başlanılmalıdır. O vaxta qədər Yaxın Şərqdəki münaqişənin aradan qalxacağına ümid edirik. Ümumiyyətlə Assosiasiya yeni ixrac bazarlarının tapılmasına, başqa sözlə ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsinə daim diqqət yetirir. Artıq Çinə quşçuluq məhsullarının ixracına başlanılıb. Mərkəzi Asiya ölkələrinə də məhsul ixrac etmək istəyərdik, amma həmin ölkələrdə quşçuluq müəssisələri dövlətin dəstəyi ilə təmin olunub, proteksionist siyasət yürüdülür. Bu baxımdan, həmin ölkələrə ixracla bağlı məhdudiyyətlər var".
M.Həsənli xatırladıb ki, ötən il Azərbaycan 100 milyon ədəddən çox yumurta ixrac edib, bunun hesabına 11 milyon ABŞ dollarına yaxın gəlir əldə edib: "2025-ci ildə ölkədə həm fərdi təsərrüfatlarda, həm də broyler müəssisələrində ümumilikdə 2 milyard 342,9 milyon ədəd yumurta istehsal olunub ki, bu da 2024-cü illə müqayisədə 1,8 % çoxdur. Ötən il 12 milyon 686,8 min ədəd damazlıq, 90 milyon 437,8 min ədəd süfrə yumurtası ixrac olunub. Əvvəlki ilə nisbətən ixracın həcmi 23 % artıb. İl ərzində yumurta ixracından Azərbaycana 10,6 milyon ABŞ dolları valyuta daxil olub".
Onun sözlərinə görə, ötən il də ölkənin yumurta ixracının coğrafiyası genişlənib: "BƏƏ, Qətər, ABŞ, İraqla yanaşı Qambiya, Əfqanıstan, Syerra-Leone və Almaniyaya da ixrac qeydə alınıb".

С начала этого года Азербайджан не осуществлял экспорт яиц, а все местное производство было полностью направлено на удовлетворение внутреннего спроса.
Как сообщает Valyuta.az, об этом в комментарии Report заявил председатель Общественного объединения «Ассоциация производителей и экспортеров мяса птицы и яиц Азербайджана» Мюрвет Гасанлы.
Вместе с тем, по его словам, пауза в экспорте носит временный характер: «Подписаны новые экспортные контракты с США, и поставки яиц начнутся с мая. Исполнение контрактов, заключенных со странами Персидского залива, должно начаться с апреля. Надеемся, что к тому времени конфликт на Ближнем Востоке будет урегулирован. В целом Ассоциация постоянно уделяет внимание поиску новых экспортных рынков, иными словами — расширению географии экспорта. Уже начаты поставки продукции птицеводства в Китай. Мы хотели бы экспортировать продукцию и в страны Центральной Азии, однако в этих государствах птицеводческие предприятия обеспечены государственной поддержкой и проводится протекционистская политика. В связи с этим существуют ограничения на экспорт в эти страны».
М. Гасанлы напомнил, что в прошлом году Азербайджан экспортировал более 100 млн яиц, получив за счет этого почти 11 млн долларов США дохода: «В 2025 году в стране как в индивидуальных хозяйствах, так и на бройлерных предприятиях в общей сложности было произведено 2 млрд 342,9 млн яиц, что на 1,8% больше по сравнению с 2024 годом. В прошлом году было экспортировано 12 млн 686,8 тыс. племенных яиц и 90 млн 437,8 тыс. столовых яиц. По сравнению с предыдущим годом объем экспорта вырос на 23%. За год от экспорта яиц в Азербайджан поступило 10,6 млн долларов США валютной выручки».
По его словам, в прошлом году география экспорта азербайджанских яиц также расширилась: «Помимо ОАЭ, Катара, США и Ирака, экспорт был зафиксирован также в Гамбию, Афганистан, Сьерра-Леоне и Германию».