Azərbaycanda bəzi avtomobillərin idxalı vergidən azad edildi
Valyuta.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Vergi Məcəlləsinə fevralın 13-də edilən dəyişikliklər martın 25-dən qüvvəyə minib.
Belə ki, hazırda qüvvədə olan qaydalara əsasən, mühərriki, banı və şassisi orijinal vəziyyətdə olan və ya orijinal vəziyyətə gətirilmiş və zavod buraxılış tarixindən 40 ildən çox keçmiş avtonəqliyyat vasitələri raritet (nadir) avtonəqliyyat vasitələri hesab edilir.
Qanuna əsasən, raritet avtonəqliyyat vasitələrinin idxalının ƏDV-dən, aksizdən və gömrük rüsumundan azad edilməsi aşağıdakı şərtlər çərçivəsində tənzimlənəcək:
idxalının müvafiq dövlət orqanının təsdiqedici sənədi əsasında həyata keçirilməsi;
idxal olunan raritet avtonəqliyyat vasitələrinin sayının şəxs tərəfindən təqvim ili ərzində 1 ədəddən (ölkə üzrə ümumilikdə 10 ədəddən) çox olmaması.
Qeyd edək ki, raritet avtonəqliyyat vasitələrinin idxalının ƏDV, aksiz və gömrük rüsumundan azad edilməsi onların idxalçılarının xərclərinin azalmasına imkan yaradacaq.

С сегодняшнего дня импорт раритетных транспортных средств освобожден от НДС, акцизного налога и таможенных сборов.
По информации Valyuta.az со ссылкой на Modern.az, изменения в Налоговый кодекс, внесённые 13 февраля, вступят в силу с 25 марта.
Согласно действующим правилам, к раритетным транспортным средствам относятся автомобили с оригинальным состоянием двигателя, кузова и шасси, либо восстановленные до оригинального состояния, которым исполнилось более 40 лет с даты выпуска завода.
Согласно закону, освобождение от НДС, акциза и таможенных сборов при импорте раритетных транспортных средств будет регулироваться в следующих условиях:
импорт должен осуществляться на основании подтверждающего документа соответствующего государственного органа;
количество импортируемых раритетных транспортных средств одним лицом в календарном году не должно превышать 1 единицу (всего по стране — не более 10 единиц).
Отметим, что освобождение от НДС, акциза и таможенных сборов при импорте раритетных транспортных средств позволит их импортёрам сократить расходы.