Azərbaycanda məşhur otel bağlandı
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Zaqatala şəhərində yerləşən "Zaqatala" otelində keçirilən yoxlama zamanı yanğın təhlükəsizliyi sahəsində bir sıra nöqsanlar aşkar edilib.
Bu barədə Valyuta.az-a Nazirlikdən məlumat verilib.
Xəbərə görə, obyektdə yanğınxəbərverici siqnalizasiya qurğusu tam quraşdırılmayıb, həmçinin mövcud qurğuya texniki qulluq göstərilmədiyi məlum olub. Bundan başqa, məlum olub ki, elektrik təsərrüfatı "Elektrik Qurğularının Quraşdırılması Qaydaları"nın tələblərinə uyğun quraşdırılmayıb və elektrik təsərrüfatına profilaktik baxış keçirilməyib, obyektdə izolyasiyası zədələnmiş nasaz elektrik avadanlıqlarından, habelə standarta uyğun olmayan elektrik qızdırıcı cihazlarından istifadə olunur və elektrik naqilləri yanar materialların üzəri ilə çəkilib, elektrik avadanlıqları artıq yüklənmədən və qısaqapanmadan mühafizə edilməsi üçün standartlara uyğun qoruyucu aparatlarla təmin edilməyib, obyekt ilkin yanğınsöndürmə vasitələri ilə tam təmin edilməyib, mövcud olan odsöndürən balonların tərkibi yenisi ilə əvəz olunmayıb, obyektin ərazisində Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti ilə razılaşdırılmadan tikinti-quraşdırma işləri aparılıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyi norma və qaydalarının tələblərinin pozulması faktları aşkar edilmiş "Zaqatala" mehmanxanasının fəaliyyətinin qismən məhdudlaşdırılması barədə qərar qəbul olunub.

В Азербайджане закрылся известный отель
Во время проверки, проведённой Службой Государственного Пожарного Надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям в отеле «Zaqatala», расположенном в городе Загатала, выявлены многочисленные нарушения в области пожарной безопасности.
Об этом Valyuta.az сообщили в Министерстве.
Согласно сообщению, в объекте полностью не установлена система пожарной сигнализации, а также не проводилось техническое обслуживание существующего оборудования. Кроме того, выяснилось, что электросети не смонтированы согласно требованиям «Правил установки электроустановок», профилактический осмотр электрохозяйства не проводился, на объекте используются неисправные электротехнические приборы с повреждённой изоляцией, а также электронагревательные устройства, не соответствующие нормативам. Электропроводка проложена поверх горючих материалов, электрооборудование не обеспечено защитными устройствами в соответствии со стандартами для защиты от перегрузок и коротких замыканий. Объект не полностью оснащён первичными средствами пожаротушения, состав имеющихся огнетушителей не заменён новым. Кроме того, на территории объекта без согласования со Службой Государственного Пожарного Надзора велись строительные и монтажные работы.
Учитывая вышеуказанное, было принято решение о частичном ограничении деятельности гостиницы «Zaqatala» ввиду выявленных фактов нарушения требований норм и правил пожарной безопасности.