“Azərkosmos”un gəlirləri açıqlandı- Azalma var
2025-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 43 ölkəsinə 18,1 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2024-cü ilin ilin eyni dövründə isə dünyanın 50 ölkəsinə 18,5 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac həyata keçirib.
Bu, illik müqayisədə 0,4 milyon ABŞ dolları dəyərində və ya 2,16% azalma deməkdir.
2025-ci ilin sözügedən dövrü üçün, “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 66%-ni təşkil edib.
2025- ci ilin dekabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 35 ölkəsinə 1,7 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib. 2024-cü ilin dekabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 40 ölkəsinə 1,6 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət

В период с января по декабрь 2025 года Космическое агентство Азербайджанской Республики («Azərkosmos») экспортировало спутниковые телекоммуникационные услуги в 43 страны мира на сумму 18,1 миллиона долларов США.
Как сообщает Valyuta.az, в аналогичный период 2024 года экспорт осуществлялся в 50 стран мира на сумму 18,5 миллиона долларов США.
Это означает снижение на 0,4 миллиона долларов США или 2,16% в годовом сопоставлении.
За указанный период 2025 года доходы от экспорта услуг «Azərkosmos» составили 66% от общего объёма его доходов.
В декабре 2025 года «Azərkosmos» экспортировал услуги в 35 стран на сумму 1,7 миллиона долларов США. В декабре 2024 года услуги экспортировались в 40 стран на сумму 1,6 миллиона долларов США. Это соответствует росту на 0,1 миллиона долларов США или 6,25% в годовом выражении.