İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Enterprise Azerbaijan” portalının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Startup School 4” layihəsinə onlayn qeydiyyat başlayıb.
Valyuta.Az xəbər verir k, layihə bu dəfə “Beş qitə - 500 startap” (Five Continents – 500 Startups) şüarı ilə həyata keçiriləcək.
Bu təşəbbüs qlobal innovasiya ekosistemləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə yönəlib və beş qitəni - Afrika, Avropa, Asiya, Amerika və Avstraliyanı əhatə edir. Proqram startapların beynəlxalq şəbəkələrə çıxışını gücləndirmək, müxtəlif ekosistemlər arasında bilik və təcrübə mübadiləsini təşviq etmək, eləcə də startapların qlobal bazarlara inteqrasiyasına dəstək vermək məqsədilə həyata keçirilir.
“Startup School 4” layihəsi çərçivəsində startaplara təqdim olunacaq əsas üstünlüklərdən biri dünyanın qabaqcıl innovasiya ekosistemlərindən mentorların cəlb olunmasıdır. Proqram çərçivəsində həmçinin yerli və qlobal vençur fondlarının və investorların prosesə cəlbi, startapların investisiya hazırlığı üzrə dəstəklənməsi və beynəlxalq investor şəbəkəsi ilə əlaqələrinin qurulması nəzərdə tutulur.
“Startup School 4” proqramına startapların müraciəti 15 may 2026-cı il tarixinə kimi qəbul ediləcək. Qeydiyyat mərhələsindən sonra seçilmiş startaplar üçün qlobal ekosistemlərdən cəlb olunmuş peşəkarların təqdimatında onlayn təlim və mentorluq proqramları təşkil ediləcək, startapların investorlara təqdimat və investisiya hazırlığı prosesi həyata keçiriləcək.
Proqram çərçivəsində beş qitədən müraciət edən startaplar arasında əməkdaşlıq imkanlarının yaradılması, müxtəlif innovasiya ekosistemlərinin müqayisəli təhlili və bu təhlildən irəli gələn yeni biznes modelləri və inkişaf perspektivlərinin formalaşdırılması da əsas hədəflər sırasındadır.
“Startup School 4” layihəsinə ideya mərhələsində olan, MVP hazırlığında olan və ya MVP-yə malik startaplar müraciət edə bilərlər.
Startapçılar proqramda iştirak üçün https://startupschool.az/en/register linki vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər.

По инициативе портала Enterprise Azerbaijan Центра анализа экономических реформ и коммуникаций стартовала онлайн-регистрация на проект «Startup School 4».
Как сообщает Valyuta.az, на этот раз программа будет реализована под лозунгом «Пять континентов — 500 стартапов» (Five Continents – 500 Startups).
Инициатива направлена на расширение сотрудничества между глобальными инновационными экосистемами и охватывает пять континентов — Африку, Европу, Азию, Америку и Австралию. Программа реализуется с целью усиления доступа стартапов к международным сетям, содействия обмену знаниями и опытом между различными экосистемами, а также поддержки интеграции стартапов на глобальные рынки.
Одним из ключевых преимуществ программы «Startup School 4» станет привлечение менторов из ведущих мировых инновационных экосистем. В рамках проекта также предусмотрено участие местных и международных венчурных фондов и инвесторов, поддержка стартапов в подготовке к привлечению инвестиций и установление связей с международной сетью инвесторов.
Заявки на участие в программе «Startup School 4» принимаются до 15 мая 2026 года. После этапа регистрации для отобранных стартапов будут организованы онлайн-тренинги и программы менторства с участием профессионалов из глобальных инновационных экосистем, а также будет проведена подготовка стартапов к презентациям перед инвесторами и процессу привлечения инвестиций.
В рамках программы также планируется создание возможностей для сотрудничества между стартапами, подающими заявки с пяти континентов, проведение сравнительного анализа различных инновационных экосистем и формирование на этой основе новых бизнес-моделей и перспектив развития.
К участию в проекте «Startup School 4» могут подавать заявки стартапы, находящиеся на стадии идеи, на этапе разработки MVP или уже имеющие MVP.
Для участия в программе стартапы могут зарегистрироваться по ссылке: https://startupschool.az/en/register.