Minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman partlayıcı sursatların işə düşməsi nəticəsində baş verən bədbəxt hadisə ilə əlaqədar həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinə Azərbaycan Prezidentinin təqaüdü təsis edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı Fərman imzalayıb.
Fərmanla təqaüdün aylıq məbləği 700 manat müəyyən edilib.
Prezident təqaüdü minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman partlayıcı sursatların işə düşməsi nəticəsində baş verən bədbəxt hadisə ilə əlaqədar həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənin aşağıda göstərilən ailə üzvlərinə (təqaüd məbləği onların sayına uyğun bərabər hissələrə bölünməklə) ödəniləcək:
- dul arvadına (ərinə), valideynlərinə;
- 18 yaşına çatmamış (peşə təhsili, orta ixtisas təhsili və ali təhsil müəssisələrində təhsil alanlara isə həmin təhsil müəssisələrini bitirənədək, lakin ən çoxu 23 yaşına çatanadək), yaxud 18 yaşına çatanadək əlilliyi müəyyən edilmiş 18 yaşından yuxarı əlilliyi olan övladlarına, uşaq evlərində tərbiyə olunan qardaş və bacılarına;
- birinci növbədən digər qohumları olmayan baba və nənələrinə;
Təqaüd dövlət büdcəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi üçün nəzərdə tutulmuş xərclər hesabına həmin nazirlik tərəfindən ödəniləcək.
Azərbaycan Prezidentinin təqaüdü bu Fərman qüvvəyə mindiyi tarixədək minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman partlayıcı sursatların işə düşməsi nəticəsində baş verən bədbəxt hadisə ilə əlaqədar həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinə də şamil edilir və bu Fərman qüvvəyə mindiyi tarixdən sonrakı dövr üçün ödəniləcək.

В Азербайджане учреждена пенсия Президента для членов семей сапёров, погибших в результате несчастных случаев, произошедших при срабатывании взрывоопасных боеприпасов в ходе деятельности по разминированию, а также скончавшихся от полученных при этом ранений.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующий указ подписал Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Согласно указу, размер ежемесячной пенсии установлен на уровне 700 манатов.
Президентская пенсия будет выплачиваться следующим членам семьи сапёра, погибшего или скончавшегося от полученных травм в результате несчастного случая при разминировании (с распределением суммы в равных долях между ними):
— супруге (супругу), родителям;
— детям младше 18 лет (а обучающимся в учреждениях профессионального, среднего специального и высшего образования — до окончания обучения, но не старше 23 лет), либо детям старше 18 лет с инвалидностью, установленной до достижения ими 18 лет, а также братьям и сёстрам, воспитывающимся в детских домах;
— дедушкам и бабушкам при отсутствии других родственников первой очереди.
Выплата пенсии будет осуществляться Министерством труда и социальной защиты населения за счёт средств, предусмотренных в государственном бюджете для данного ведомства.
Действие президентской пенсии также распространяется на членов семей сапёров, погибших или умерших от полученных травм до вступления в силу настоящего указа. Выплаты будут производиться за период после вступления документа в силу.