Dünyanın ilk və ən böyük kriptovalyutası olan "Bitcoin" üçün mühüm mərhələ qeydə alınıb. Dövriyyəyə 20 milyonuncu "Bitcoin (BTC) daxil olub və bununla da ümumi təklifin 95,2%-dən çoxu artıq bazarda yer alır.
Valyuta.az xəbər verir ki, 31 oktyabr 2008-ci ildə Satoşi Nakamoto tərəfindən təqdim olunan və 3 yanvar 2009-cu ildə ilk əməliyyatı həyata keçirilən "Bitcoin" şəbəkəsi yeni bir tarixi mərhələni keçib.
939 999-cu blokun yaradılması ilə 20 milyonuncu BTC dövriyyəyə buraxılıb. Həmin blok dünyanın ən böyük mədən hovuzlarından biri olan “Foundry USA” tərəfindən tapılıb.
Bununla da "Bitcoin" şəbəkəsində çıxarılacaq yeni coinlərin sayı 1 milyondan az qalıb. Qalan "Bitcoin"lərin isə təxminən 114 il ərzində mərhələli şəkildə, yəni 2140-cı ilə qədər çıxarılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, "Bitcoin" şəbəkəsində mədənçilərin mükafatı 2009-cu ildə 50 BTC səviyyəsində başlayıb. 2024-cü ilin aprelində baş verən dördüncü “halving” (mükafatın yarıya düşməsi) nəticəsində bu rəqəm 3,125 BTC-yə enib.
Növbəti yarıya bölmək prosesinin isə 11 aprel 2028-ci ildə baş verəcəyi gözlənilir. Bu zaman blok üzrə mədən mükafatı 1,56 BTC-yə qədər azalacaq.
Mütəxəssislərin fikrincə, bütün "Bitcoin"lər 2140-cı ilə qədər çıxarıldıqdan sonra mədənçilər yeni coin əldə etməyəcək və gəlirlərini yalnız şəbəkədəki əməliyyat komissiyaları hesabına qazanacaqlar.

Для первой и крупнейшей криптовалюты мира "Bitcoin" зафиксирован важный этап. В обращение поступил 20‑миллионный "Bitcoin (BTC)", и таким образом более 95,2% от общего предложения уже находятся на рынке.
Как сообщает Valyuta.az, сеть "Bitcoin", представленная Сатоши Накамото 31 октября 2008 года и осуществившая первую транзакцию 3 января 2009 года, достигла нового исторического рубежа.
20‑миллионный BTC был выпущен с созданием блока №939 999. Этот блок был найден одним из крупнейших майнинговых пулов в мире — “Foundry USA”.
Таким образом, количество новых коинов, которые ещё будут добыты в сети "Bitcoin", составляет менее 1 миллиона. Оставшиеся BTC планируется добывать постепенно в течение примерно 114 лет, до 2140 года.
Отметим, что вознаграждение майнеров в сети "Bitcoin" начиналось в 2009 году с 50 BTC. В результате четвёртого «halving» (уменьшения вознаграждения вдвое), который произошёл в апреле 2024 года, сумма снизилась до 3,125 BTC.
Следующий процесс halving ожидается 11 апреля 2028 года, когда вознаграждение за блок уменьшится до 1,56 BTC.
По мнению экспертов, после того как все BTC будут добыты к 2140 году, майнеры не будут получать новые коины и будут зарабатывать только за счёт комиссий за транзакции в сети.