BOKT-lar ilk 3 ayda kredit faizlərindən 71,5 milyon manat qazanıb
Valyuta.az xəbər verir ki, bu ilin I rübündə BOKT-lar kreditlər üzrə faizlərdən 71,5 milyon manat gəlir əldə ediblər. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 16 milyon manat və ya 28,82% çoxdur. Belə ki, 2025-ci ilin I rübündə BOKT-ların kreditlərdən əldə etdiyi faiz gəliri 55,5 milyon manat olub.
BOKT-ların faizlər və onlarla bağlı xərcləri isə illik müqayisədə 0,9 milyon manat və ya 5,66% azalaraq 15 milyon manata enib. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 15,9 milyon manat təşkil edib.
Xalis faiz gəliri cari ilin I rübündə 56,9 milyon manat olub. Bu, ötən ilin eyni dövründəki 39,8 milyon manatla müqayisədə 17,1 milyon manat və ya 42,96% artım deməkdir.
Qeyri-faiz gəlirləri 103,9 milyon manat təşkil edib. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 65,8 milyon manat olub ki, nəticədə illik müqayisədə 38,1 milyon manat və ya 57,90% artım qeydə alınıb.
BOKT-ların qeyri-faiz xərcləri isə 48,2 milyon manat olub. Bu göstərici ötən ilin eyni dövründəki 42,2 milyon manatla müqayisədə 6 milyon manat və ya 14,21% çoxdur.
Nəticədə, BOKT-ların xalis mənfəəti cari ilin I rübündə 81,7 milyon manat təşkil edib. Halbuki ötən ilin eyni dövründə sektor 31,6 milyon manat xalis zərərlə üzləşmişdi.

Обнародованы финансовые показатели небанковских кредитных организаций (НБКО) за I квартал текущего года.
Как сообщает Valyuta.az, в первом квартале 2026 года НБКО получили 71,5 млн манатов дохода от процентов по кредитам. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель увеличился на 16 млн манатов, или на 28,82%.
Так, в первом квартале 2025 года процентные доходы НБКО по кредитам составляли 55,5 млн манатов.
Расходы по процентам и связанным с ними обязательствам, напротив, сократились в годовом выражении на 0,9 млн манатов, или на 5,66%, снизившись до 15 млн манатов. За аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 15,9 млн манатов.
Чистый процентный доход НБКО в первом квартале текущего года достиг 56,9 млн манатов. По сравнению с 39,8 млн манатов за аналогичный период прошлого года это означает рост на 17,1 млн манатов, или на 42,96%.
Непроцентные доходы составили 103,9 млн манатов. За аналогичный период прошлого года этот показатель был на уровне 65,8 млн манатов, что означает увеличение на 38,1 млн манатов, или на 57,90% в годовом выражении.
Непроцентные расходы НБКО составили 48,2 млн манатов. По сравнению с 42,2 млн манатов за аналогичный период прошлого года это на 6 млн манатов, или на 14,21% больше.
В результате чистая прибыль НБКО в первом квартале текущего года составила 81,7 млн манатов. Для сравнения, за аналогичный период прошлого года сектор столкнулся с чистым убытком в размере 31,6 млн манатов.