BOKT-ların xalis mənfəəti 45,5 mln. manat azalıb
2025-ci ildə bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) sektorunda mənfəət göstəricilərində azalma qeydə alınıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, mənfəətlik kredit itkiləri üzrə ehtiyata ayırmaların artması nəticəsində sektorun xalis mənfəəti ötən ilin sonu ilə müqayisədə 29% (45,5 mln. manat) azalaraq 111,5 mln. manat təşkil edib.
Bununla yanaşı, sektorun aktivlərində artım müşahidə olunub. İl ərzində BOKT-lərin cəmi aktivləri 25% (250 mln. manat) artaraq 1,24 milyard manata çatıb. Aktivlərin artımında əsas pay xalis kredit portfelinin payına düşüb. Belə ki, xalis kredit portfeli 28,8% (206 mln. manat) artım göstərib.
Eyni dövrdə sektorun cəmi öhdəlikləri də yüksələrək 26,5% (142,4 mln. manat) artımla 679 mln. manata çatıb.
2025-ci ildə istehlak kreditləri BOKT-lərin kredit portfelində əsas yer tutmağa davam edib. Ümumi kredit portfeli il ərzində 29,5% (238,7 mln. manat) artaraq 1,05 milyard manat təşkil edib.
Digər tərəfdən, sektor üzrə qeyri-işlək kreditlərin (QİK) həcmində azalma müşahidə olunub. 2025-ci ildə qeyri-işlək kredit portfeli 4% azalaraq 108,5 mln. manat səviyyəsində qərarlaşıb.

Чистая прибыль НБКО сократилась на 29% в 2025 году
В 2025 году в секторе небанковских кредитных организаций (НБКО) зафиксировано снижение показателей прибыли.
Как сообщает Valyuta.az, на фоне увеличения отчислений в резервы по кредитным убыткам чистая прибыль сектора сократилась на 29% (на 45,5 млн манатов) по сравнению с концом предыдущего года и составила 111,5 млн манатов.
В то же время в секторе наблюдался рост активов. В течение года совокупные активы НБКО увеличились на 25% (на 250 млн манатов), достигнув 1,24 млрд манатов. Основной вклад в рост активов внес чистый кредитный портфель, который вырос на 28,8% (на 206 млн манатов).
За аналогичный период совокупные обязательства сектора также увеличились — на 26,5% (на 142,4 млн манатов), достигнув 679 млн манатов.
В 2025 году потребительские кредиты продолжили занимать основную долю в кредитном портфеле НБКО. Общий кредитный портфель за год вырос на 29,5% (на 238,7 млн манатов) и составил 1,05 млрд манатов.
С другой стороны, в секторе отмечено снижение объема проблемных кредитов. В 2025 году портфель неработающих кредитов сократился на 4% и составил 108,5 млн манатов.