Dumanlı hava ilə bağlı sürücülərə xəbərdarlıq
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi bayramla əlaqədar səfərə çıxan sürücülərə dumanlı, çiskin havalarda sürət həddini minimuma endirməyi tövsiyə edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə BDYPİ məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına əsasən dumanlı hava ilə əlaqədar yollarda görünüş məsafəsinin 500-1000 metrədək məhdudlaşacağı gözlənilir.
"Dumanlı hava sürücünün görünüş dairəsini əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırır ki, bu da ağırlıq dərəcəsi yüksək olan yol-nəqliyyat hadisələrinə, o cümlədən zəncirvari toqquşmalara zəmin yaradır. Səfərə çıxan sürücülərdən dumanlı, çiskin havalarda sürət həddini minimuma endirməyi, daha çox ara məsafəsi saxlamağı, xarici işıq cihazlarının sazlığından əmin olmağı, ötmə, manevr etmə, dayanma, durma, parklanma zamanı təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl etməyi xahiş edirik", - deyə məlumatda qeyd edilib.

Главное управление Государственной дорожной полиции обратилось к водителям, выезжающим в поездки в связи с праздниками, с предупреждением о необходимости снижать скорость до минимума в условиях тумана и моросящего дождя.
Как сообщает Valyuta.az, об этом распространила информацию ГУГДП.
Отмечается, что, по данным Национальной службы гидрометеорологии, из-за туманной погоды ожидается ограничение видимости на дорогах до 500–1000 метров.
«Туман существенно ограничивает обзор водителя, что создаёт предпосылки для дорожно-транспортных происшествий с тяжёлыми последствиями, включая цепные столкновения. Просим водителей, отправляющихся в путь, в условиях тумана и моросящего дождя снижать скорость до минимума, соблюдать увеличенную дистанцию, убедиться в исправности внешних световых приборов, а также строго соблюдать правила безопасности при обгоне, маневрировании, остановке и парковке», — говорится в сообщении.