Dünyanın ən böyük ödəniş şirkətlərindən biri olan "Mastercard" kripto sənayesinin aparıcı oyunçuları ilə yeni əməkdaşlıq başladır.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət blokçeyn texnologiyası əsasında yeni ödəniş sistemi yaratmağa hazırlaşır və layihəyə bir neçə iri kripto şirkətinin qoşulacağı bildirilir.
ABŞ mediası "CoinDesk"in məlumatına görə, layihə çərçivəsində mərkəzləşdirilmiş kripto birjaları, rəqəmsal ödəniş platformaları və blokçeyn şirkətləri bu sistemə daxil ediləcək. "Mastercard" bu addımla xüsusilə stabilkoinlər başda olmaqla kriptovalyuta əməliyyatlarını öz qlobal ödəniş şəbəkəsinə inteqrasiya etməyi planlaşdırır.
Yeni sistemə ilk mərhələdə kripto və maliyyə sektorunun bir neçə iri şirkətinin qoşulacağı gözlənilir. Onların arasında "Binance", "Ripple" və "PayPal" da var.
Qeyd edək ki, "Mastercard" son illərdə kripto sahəsində fəaliyyətini genişləndirib. Şirkət müxtəlif kripto layihələri və platformalarla əməkdaşlıq edərək istifadəçilərə kriptovalyutalar vasitəsilə ödəniş etmək imkanı təqdim edir.

Одна из крупнейших платежных компаний мира — «Mastercard» — начинает новое сотрудничество с ведущими игроками криптоиндустрии.
Как сообщает Valyuta.az, компания готовится создать новую платежную систему на основе технологии блокчейн, к которой, как ожидается, присоединятся несколько крупных криптокомпаний.
По данным американского издания CoinDesk, в рамках проекта к системе будут подключены централизованные криптовалютные биржи, цифровые платежные платформы и блокчейн-компании. «Mastercard» планирует с помощью этой инициативы интегрировать операции с криптовалютами — прежде всего со стейблкоинами — в свою глобальную платежную сеть.
Ожидается, что на первом этапе к новой системе присоединятся несколько крупных компаний из криптовалютного и финансового секторов. Среди них — «Binance», «Ripple» и «PayPal».
Отметим, что в последние годы «Mastercard» активно расширяет деятельность в криптосфере. Компания сотрудничает с различными криптопроектами и платформами, предоставляя пользователям возможность оплачивать товары и услуги с помощью криптовалют.