Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsi və startaplar üçün daha rəqabətqabiliyyətli vergi şəraiti yaradılacaq.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Bakıda təşkil olunan "Vergi sistemində gələcəyə baxış: Yeni idarəetmə modeli və data əsaslı qərarlar" Forumunda çıxışı zamanı bildirib.
Nazir qeyd edib ki, ölkədə rəqabətqabiliyyətli və innovasiyayönümlü biznes mühitinin formalaşdırılması istiqamətində İKT sektoru, startaplar, həmçinin yüksəkixtisaslı kadrlar üçün daha elastik vergi siyasətinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
"Bu sahədə süni intellekt texnologiyalarının istifadəsinə istiqamətlənmiş vergi stimullarının artırılması əsas prioritetlərdən biri kimi müəyyən edilib. Həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycanın yüksək texnologiyalara söykənən iqtisadi modelə transformasiyasını təmin etməyə yönəlib. Bu kontekstdə ölkədə artıq superkompüter mərkəzi fəaliyyətə başlayıb, rəqəmsallaşma sahəsində əhəmiyyətli layihələr icra edilir və insan kapitalının bilik və bacarıq potensialının gücləndirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir".

В Азербайджане будет создана более конкурентоспособная налоговая среда для сферы информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) и стартапов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров, выступая на форуме в Баку под названием «Взгляд в будущее налоговой системы: новая модель управления и решения на основе данных».
Министр отметил, что в стране планируется реализация более гибкой налоговой политики для ИКТ-сектора, стартапов, а также высококвалифицированных специалистов с целью формирования конкурентоспособной и ориентированной на инновации бизнес-среды.
«Одним из основных приоритетов определено расширение налоговых стимулов, направленных на использование технологий искусственного интеллекта в этой сфере. Реализуемые меры нацелены на обеспечение трансформации экономики Азербайджана в модель, основанную на высоких технологиях. В этом контексте в стране уже начал функционировать центр суперкомпьютеров, реализуются значимые проекты в сфере цифровизации, а также продолжается работа по укреплению потенциала знаний и навыков человеческого капитала», — отметил он.