Novruz tətili yaxınlaşır: Bölgələrdə hotel qiymələri - VİDEO
Novruz bayramına sayılı günlər qalıb. Təbii ki, tətilini bölgələrdə keçirmək istəyənlərin sayı kifayət qədər çoxdur.
Xatırladaq ki, Yeni il ərəfəsində paytaxtda və bölgələrdə istirahət mərkəzlərinin qiymətləri xeyli artmışdı. Bəs Novruz bayramında vəziyyət necə olacaq?
Turizm ekspertləri Baku TV-yə bildiriblər ki, tələbat yüksək olduğu üçün bayram ərəfəsində bölgələrdə hotellərin və kirayə evlərin qiymətlərində artım qaçılmazdır.
Ən bahalı hotellər ənənəvi olaraq Qəbələ, Quba, Lənkəran və Qarabağ bölgələrində yerləşir.
Turizm eksperti Rəhman Quliyevin sözlərinə görə, Quba-Qusar bölgəsində 4 ulduzlu hotellərdə iki nəfər üçün bir gecə qalmaq və səhər yeməyi daxil qiymətlər 100-120 manatdan başlayır. 5 ulduzlu hotellərdə isə qiymətlər 150-250 manat aralığında dəyişir.
Ekspert bildirib ki, Şəki-Qax-Zaqatala-Balakən bölgəsində qiymətlər nisbətən daha münasibdir. Bu bölgədə 4 ulduzlu hotellərdə qiymətlər 80-120 manat, 5 ulduzlu hotellərdə isə 150-200 manat aralığında təklif olunur.
Cənub bölgəsində 4 ulduzlu hotellərdə iki nəfər üçün bir gecə qalmaq və səhər yeməyi 80-100 manat, 5 ulduzlu hotellərdə isə 100-150 manatdan başlayır.
Qarabağ istiqamətində - Xankəndi, Şuşa və Laçın bölgələrində isə 4 ulduzlu hotellərdə qiymətlər 130-150 manat, 5 ulduzlu hotellərdə isə 150-200 manat arasında dəyişir.
Ekspertlər tələbatın yüksək olduğunu nəzərə alaraq vətəndaşlara səfərlərini əvvəlcədən planlaşdırmağı və seçim edərkən qiymətləri müqayisə etməyi tövsiyə edirlər.

Новрузовские каникулы приближаются: сколько стоят отели в регионах Азербайджана
До Новрузского праздника осталось всего несколько дней. Естественно, желающих провести отдых в регионах довольно много.
Напомним, что в преддверии Нового года цены на туристические базы в столице и регионах значительно возросли. Какова будет ситуация в период празднования Новруза?
Туристические эксперты в интервью Baku TV сообщили, что из-за высокого спроса перед праздником повышение цен на отели и аренду домов в регионах неизбежно.
Самые дорогие отели традиционно расположены в регионах Габала, Куба, Лянкяран и Карабах.
По словам туристического эксперта Рахмана Гулиева, в районе Куба-Кусар цены за одну ночь в 4-звёздочных отелях на двоих с включённым завтраком начинаются от 100-120 манатов. В 5-звёздочных отелях цены варьируются от 150 до 250 манатов.
Эксперт отметил, что в регионах Шеки-Гах-Закатала-Балакен цены относительно более доступные. Здесь в 4-звёздочных отелях предлагают цены от 80 до 120 манатов, в 5-звёздочных — от 150 до 200 манатов.
В южном регионе ночёвка на двоих с завтраком в 4-звёздочных отелях стоит 80-100 манатов, в 5-звёздочных — от 100 манатов до 150 манатов.
В направлении Карабаха — Ханкенди, Шуша и Лачин — цены в 4-звёздочных отелях составляют 130-150 манатов, в 5-звёздочных — от 150 до 200 манатов.
Эксперты, учитывая высокий спрос, рекомендуют гражданам планировать путешествия заранее и при выборе обращать внимание на сравнение цен.