Orxan Məmmədov: Süni intellekt biznes xərclərini 30%-ə qədər azalda bilər
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Bakıda keçirilən "AQEM məkanında davamlı inkişaf naminə qadınların səslərinin gücləndirilməsi" mövzusunda beynəlxalq konfransdakı "Kiçik və orta bizneslərdə (KOB) qadın sahibkarlar: süni intellekt və rəqəmsallaşmanın imkanlarından istifadə" adlı panel müzakirədə deyib.
O xatırladıb ki, təxmini 50 il bundan əvvəl şirkət rəhbəri qadınlar demək olar yox idi:
"İndi isə biz konkret inkişafdan danışırıq. Rəqəmsallaşma və innovativ sahibkarlığın təşəkkülü qadın sahibkarlığının inkişafına da müsbət təsirini göstərir. Bununla bərabər, iri şirkətlərlə müqayisədə kiçik-orta biznes subyektləri çox zaman məhdud maliyyə və insan resursları, texniki biliklərin çatışmazlığı şəraitində fəaliyyət göstərir. Halbuki süni intellekt əməliyyat xərclərini 30 faizə qədər azaltmaq və biznes gəlirlərini 34 faizə qədər artırmaq imkanına malikdir".

Орхан Мамедов заявил, что без развития женского предпринимательства невозможно говорить об экономическом росте страны.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) сказал на панельной дискуссии «Женщины-предприниматели в малом и среднем бизнесе: использование возможностей искусственного интеллекта и цифровизации», прошедшей в рамках международной конференции в Баку на тему «Усиление голосов женщин ради устойчивого развития в пространстве AQEM».
Он напомнил, что примерно 50 лет назад женщины практически не занимали руководящие должности в компаниях:
«Сегодня мы уже говорим о конкретном прогрессе. Цифровизация и развитие инновационного предпринимательства оказывают положительное влияние и на развитие женского предпринимательства. Вместе с тем, по сравнению с крупными компаниями, субъекты малого и среднего бизнеса часто функционируют в условиях ограниченных финансовых и человеческих ресурсов, а также нехватки технических знаний. При этом искусственный интеллект способен сократить операционные расходы до 30% и увеличить доходы бизнеса до 34%».