Sahibi tərəfindən vəsiyyət qoyulmayan mirasın taleyi necə həll olunur?
Həyat gözlənilməzdir və çox vaxt son sözümüzü kağıza köçürməyə macal tapmırıq. Şəxs dünyasını dəyişdikdə ondan geriyə qalan təkcə xatirələr deyil, həm də illərlə zəhmət çəkib qazandığı maddi mülkiyyət olur. Bəs, sahibi tərəfindən heç bir "son istək" (vəsiyyət) qoyulmayan bu mirasın taleyi necə həll olunur?
Vəkillər Kollegiyasının üzvü Rəşad Əliyev Valyuta.az-a bildirib ki, ölmüş şəxsin (miras qoyanın) əmlakı başqa şəxslərə (vərəsələrə) qanun üzrə və ya vəsiyyət üzrə və ya hər iki əsasla keçir:
"Mülki Məcəllənin 1166-cı maddəsi vəsiyyət anlayışını tənzimləyir. Bu normaya əsasən, fiziki şəxs ölməsi halı üçün öz əmlakını və ya onun bir hissəsini həm vərəsələr, həm də kənar adamlar sırasından bir və ya bir neçə şəxsə qoya bilər. Ancaq Mülki Məcəllənin 1193-cü maddəsinə əsasən, vəsiyyət edənin uşaqlarının, valideynlərinin və arvadının (ərinin) vəsiyyətnamənin məzmunundan asılı olmayaraq mirasda məcburi payı vardır. Bu pay qanun üzrə vərəsəlik zamanı onlara çatası payın yarısını (məcburi pay) təşkil etməlidir. Qanun üzrə vərəsəlik (ölmüş şəxsin əmlakının qanunda göstərilmiş şəxslərə keçməsi) o zaman qüvvədə olur ki, miras qoyan vəsiyyətnamə qoymur, yaxud vəsiyyətnamə tamamilə və ya qismən etibarsız sayılır".
Rəşad Əliyev qeyd edir ki, qanun üzrə vərəsəlik zamanı müəyyən edilən şəxslər bərabər pay hüquqlu vərəsələr sayılırlar və qanunvericilikdə müəyyən edilmiş növbəlilik tətbiq edilir:
"Birinci növbədə ölənin uşaqları, miras qoyanın ölümündən sonra doğulmuş uşaq, arvad (ər), valideynlər (övladlığa götürənlər) əsas götürülür. Övladlığa götürülən və onun övladları övladlığa götürənin vərəsələri və ya qohumları kimi övladlığa götürənin uşaqlarına və onların övladlarına bərabər tutulurlar. Bu sonuncuların nəvələri, nəticələri və uşaqları o halda qanun üzrə vərəsə sayılırlar ki, mirasın açıldığı vaxt miras qoyanın vərəsələri olacaq valideynləri sağ olmasın. Onlar qanun üzrə vərəsəlik zamanı onların ölmüş valideyninə çatası paydan bərabər miras alırlar. Sonuncuların nəvələri, nəticələri və uşaqları, əgər onların valideynləri mirasın qəbulundan imtina etmişlərsə, vərəsə ola bilməzlər. Övladlığa götürən və onun qohumları övladlığa götürülənin və onun övladlarının vərəsələri kimi övladlığa götürülənin valideynlərinə və digər qan qohumlarına bərabər tutulurlar. Övladlığa götürülən və ya onun övladları öldükdən sonra övladlığa götürülənin valideynlərinə, onun yüksələn xətt üzrə digər qan qohumlarına, bacı və qardaşlarına qanun üzrə vərəsəlik hüququ daha mənsub olmur.
İkinci növbədə - ölənin bacıları və qardaşlarıdır. Miras qoyanın bacısı uşaqları və qardaşı uşaqları və onların uşaqları o halda qanun üzrə vərəsə sayılırlar ki, mirasın açıldığı vaxt miras qoyanın vərəsəsi olacaq valideynləri sağ olmasın. Onlar qanun üzrə vərəsəlik zamanı onların ölmüş valideyninə çatası miras payını bərabər olaraq miras alırlar.
Üçüncü növbədə - həm ana tərəfdən, həm də ata tərəfdən nənə və baba, nənənin anası və atası, babanın anası və atası. Nənənin anası və atası, babanın anası və atası o halda qanun üzrə vərəsə sayılırlar ki, mirasın açıldığı vaxt nənə və baba sağ olmasın.
Dördüncü növbədə - xalalar və bibilər, dayılar və əmilər.
Beşinci növbədə - xala uşaqları və bibi uşaqları, dayı uşaqları və əmi uşaqları, onlar sağ olmadıqda isə onların uşaqları vərəsə ola bilər".

Судьба наследства без завещания: что говорит закон
Жизнь непредсказуема, и часто у нас нет времени перенести свои последние слова на бумагу. Когда человек умирает, после него остается не только память, но и материальное имущество, которое он долгое время наживал трудом. Но как решается судьба наследства в случае отсутствия завещания?
Член коллегии адвокатов Рашад Алиев сообщил Valyuta.az, что имущество умершего (наследодателя) переходит к другим лицам (наследникам) по закону, по завещанию или на обоих основаниях:
«Статья 1166 Гражданского кодекса регулирует понятие завещания. Согласно этой норме, физическое лицо может передать свое имущество или его часть одному или нескольким лицам как из числа наследников, так и посторонних лиц на случай смерти. Однако, в соответствии со статьей 1193 того же кодекса, дети, родители и супруг (супруга) завещателя имеют обязательную долю в наследстве независимо от содержания завещания. Эта доля составляет половину той части наследства, которая могла бы перейти им по закону. Наследование по закону применяется в тех случаях, когда завещание отсутствует либо признано полностью или частично недействительным».
Рашад Алиев отмечает, что при наследовании по закону определённые лица считаются наследниками с равными долями, при этом применяется установленная законодательством очередность:
«В первую очередь наследниками считаются дети умершего, ребенок, родившийся после смерти наследодателя, супруг(а), родители (усыновители). Усыновленные лица и их дети приравнены к наследникам усыновителя или родственникам усыновителя, а также к детям и внукам усыновленного. Внуки, правнуки и дети усыновленных считаются наследниками по закону только в том случае, если на момент открытия наследства живых родителей наследодателя-наследника нет. Они получают долю наследства, причитающуюся их умершему родителю, поровну. Если родители наследников отказались от наследства, внуки и правнуки не могут считаться наследниками. Усыновитель и его родственники приравниваются к наследникам усыновленного и его детей, а также к родителям и другим кровным родственникам усыновленного. Право наследования по закону у родителей усыновленного и его кровных родственников восходящей линии, братьев и сестер не сохраняется после смерти усыновленного и его детей.
Во вторую очередь — сестры и братья умершего. Дети сестер и братьев, а также их потомки считаются наследниками по закону при условии отсутствия живых родителей наследодателя на момент открытия наследства. Они наследуют долю умерших родителей поровну.
В третью очередь — бабушки и дедушки с обеих сторон, а также прабабушки и прадедушки, если на момент открытия наследства бабушки и дедушки отсутствуют.