Sevgi ilə qarışdırılıb ümidlə təqdim edilən qəhvə məkanı - Trendyol əsas dəstəkçilərdəndir - REPORTAJ
Bakının əsas küçələrindən birində elə bir kafe fəaliyyət göstərir ki, bura getsəniz, “kofeni bəyənmədim”, “işçilər xoş rəftar etmirdi”, “interyeri ürəkaçan deyildi” deyə bilməzsiniz. Çünki bu kafedə çalışan işçilər dünyanın ən ali hissi - sevgi ilə müştərilərini qarşılayır və bu hislə, səmimiyyətlə onları yola salırlar. Bəli, söhbət Ü. Hacıbəyli küçəsi, 57 ünvanında yerləşən Azərbaycanın ilk və yeganə inklüziv kafesi “Kashalata”dan gedir.
“Kashalata”da fəaliyyət göstərən gənclərin əksəriyyəti neyromüxtəlifliyi olan gənclərdir. Onların burada fəaliyyəti ilə cəmiyyətə ötürdüyü bir mesaj var: “Autizm həyatı yaşamağa, sevgini paylaşmağa və uğur qazanmağa əngəl deyil”.
“Trendyol” şirkəti ötən günlərdə media nümayəndələri üçün “Kashalata” kafeyə mediatur təşkil etdi. Kafeyə yaxınlaşdıqda qapını üzümüzə gülərüz bir gənc açdı. İçəri daxil olan kimi isti bir səmimiyyətlə “Buyurun, xoş gəlmisiniz” sözlərini eşitdik. İçəridə elə rəngli, isti və sakit bir atmosfer vardı ki, ilk dəfə getməyimə baxmayaraq doğmalıq hiss olunurdu. Onların sevgi qataraq öz əlləri ilə hazırladığı şirniyyatlar məkana ayrı bir rəng qatır, içəri yayılan kofenin həzin qoxusu isə iştah açırdı.
Məkanı autizmli bir gəncin anası olan Aytən Eynalova həyat yoldaşı ilə birlikdə təsis edib. O, “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin rəhbəridir. Aytən xanım deyir ki, yaşadığı müəyyən çətinliklərdən sonra bu kafeni təsis edib: “Kashalata” kafe 2017-ci ildən pilot olaraq başlanıb, 2024-cü ilin 1 oktyabr tarixindən etibarən isə ölkəmizə individual şəkildə təqdim olunur”.
Aytən xanım deyir ki, kafedə neyromüxtəlifliyi olan 10-dan çox bacarıqlı əməkdaşı var: “Ümumilikdə isə 20-yə yaxın əməkdaş bir-birinə dəstək göstərərək bu fəaliyyəti davam etdirməyə çalışır. Onların bəziləri barista olaraq kofe hazırlayır, kimisi məkanın təmizliyinə baxır, kimisi isə müştərilər üçün yemək hazırlayır”.
Bu nağıl kimi aləmdə çalışan əməkdaşlardan ikisi isə pianinoda ifa edərək bizi musiqinin ahəngi ilə başqa nağıllar aləminə aparmağı bacardı.
Daha sonra Aytən xanım sevgi dolu işçilərini media nümayəndələri ilə yaxından tanış etdi. Onların bacarıqlarına və cəsarətlərinə heyran qalmamaq mümkün deyildi. Bu gənclər arasında universitet bitirənlər, xarici dil bilənlər, musiqi alətlərində ifa edənlər, Azərbaycanın aparıcı şirkətlərində fəaliyyət göstərənlər də var. Onlar insanlara autizmin sözdə deyil, əməldə də çalışmağa əngəl olmadığını sübut edirlər.
A.Eynalova bildirdi ki, məkan dövlət və özəl qurumlarının dəstəyi ilə təsis edilib. Dövlət Məşğulluq Agentliyi kofeşop üçün bütün avadanlıqların təmin olunmasına dəstək verib. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) isə məkanı mebel avadanlıqları ilə təmin edib. SOCAR kafenin təmir prosesini həyata keçirib. “PAŞA Holding” kafeni məkanla təmin edib.
“Trendyol” isə iki ildir ki, burada çalışan işçilərin əməkhaqlarını ödəyərək dəstək göstərir.
“Trendyol”un Azərbaycanda korporativ kommunikasiyalar üzrə rəhbəri Süheylə Cəfərova bildirdi ki, “Trendyol” fəaliyyət göstərdiyi bütün ölkələrdə sosial təsir və dayanıqlılıq layihələrinə önəm verir:
“İnsanların həyatına müsbət təsir göstərmək və cəmiyyət üçün dəyər yaratmaq “Trendyol”un sosial təsir hədəflərinə daxildir. Bu məqsədlə də çalışdığımız bütün coğrafiyalarda sosial təsir və dayanıqlılıq layihələri həyata keçirir, həm müştərilərimizin, həm də orada yaşayan insanların həyatında müsbət dəyişikliklərə töhfə verməyə çalışırıq. Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyimiz illər ərzində korporativ sosial məsuliyyət və dayanıqlılıq strategiyamıza uyğun olaraq müxtəlif sahələri əhatə edən layihələr həyata keçirmişik. Bu layihələrin bir çoxunu Azərbaycandakı strateji tərəfdaşımız, “PAŞA Holding” ilə birlikdə reallaşdırmışıq. Həmin layihələrdən biri də “Kashalata” kafesidir. Son iki ildir ki, “PAŞA Holding”lə birlikdə kafesin Azərbaycandakı fəaliyyətinə dəstək veririk”.
“PAŞA Holding”in Korporativ Sosial Məsuliyyət Departamentinin nümayəndəsi Bəyim İbrahimova qeyd etdi ki, bu layihəyə dəstək olmaqda təmsil etdiyi holdinqin əsas məqsədi cəmiyyətə töhfə vermək və bu töhfənin real nəticələrini görməkdir: “İstəyirik ki, həyata keçirdiyimiz layihələr yalnız yardım xarakteri daşımasın, eyni zamanda gələcəkdə davamlı inkişaf edə bilən təşəbbüslərə çevrilsin. Artıq gördüyünüz kimi, bu gənclərin iqtisadi fəallığı və müstəqilliyi var ki, bu da olduqca sevindirici haldır. Layihə cəmiyyət tərəfindən də maraqla qarşılanıb və ümid edirik ki, bu təşəbbüs gələcəkdə digər layihələr üçün də nümunə olacaq.”.
Deyirlər, sevgi dünyanı xilas edəcək. Bəzən sevgi sizə təqdim edilən bir fincan qəhvədə, o qəhvəni təqdim edən gülümsəyən üzdə və o sevgi dolu qəlbi içində daşıyan bu qəhrəmanlardadır. Sizin içdiyiniz bir fincan qəhvə onların ümididir, onların sevgisinə qarşılıqdır, onların həyatda yaşamasına verilən dəstəkdir.

Инклюзивное кафе «Kashalata» в Баку: пространство, где работают с любовью
В одном из главных проспектов Баку действует такое кафе, куда, посетив его, вы не сможете сказать: «Кофе не понравился», «Сотрудники вели себя невежливо», «Интерьер не вызывал приятных эмоций». Ведь работники этого кафе встречают клиентов с самым высоким чувством в мире — любовью, и именно с этим чувством и искренностью провожают их. Речь идет о единственном в Азербайджане инклюзивном кафе «Kashalata», расположенном по адресу улица У. Гаджибейли, 57.
Большинство молодых сотрудников «Kashalata» — это молодые люди с нейроразнообразием. Их присутствие здесь несет в общество важное послание: «Аутизм не препятствует жизни, делению любовью и достижению успеха».
Компания «Trendyol» недавно организовала медиа-тур в кафе «Kashalata» для представителей СМИ. При входе нас встретил улыбающийся молодой человек. С первых шагов внутри кафе прозвучало теплое и искреннее приглашение: «Пожалуйста, добро пожаловать». Атмосфера внутри была очень яркой, теплой и спокойной, что даже при первом посещении создавалось ощущение домашнего уюта. Своими руками, наполненными любовью, они готовят кондитерские изделия, которые придают заведению особый колорит, а нежный аромат кофе внутри пробуждал аппетит.
Место было создано Айтен Эйналовой вместе с супругом — матерью молодого человека с аутизмом. Она возглавляет общественное объединение «Birgə və Sağlam». По ее словам, кафе было основано после преодоления определенных трудностей: «Kashalata» начала реализовываться как пилотный проект с 2017 года, а с 1 октября 2024 года будет представлено индивидуально по всей стране».
Айтен Эйналова отметила, что в кафе работает более 10 талантливых сотрудников с нейроразнообразием: «В общей сложности около 20 сотрудников поддерживают друг друга и стараются продолжать эту деятельность. Некоторые из них работают бариста, готовят кофе, другие отвечают за чистоту в помещении, а кто-то занимается приготовлением еды для клиентов».
Двое из этих сотрудников, словно герои сказки, смогли унести нас в мир других историй, исполняя музыку на пианино.
Позже Айтен представила своих преданных делу сотрудников представителям СМИ. Невозможно было не восхититься их навыками и смелостью. Среди этих молодых людей есть выпускники университетов, владеющие иностранными языками, играющие на музыкальных инструментах и работающие в ведущих компаниях Азербайджана. Они доказывают, что аутизм не является преградой для труда ни словом, ни делом.
Айтен Эйналова подчеркнула, что кафе было основано при поддержке государственных и частных организаций. Государственное агентство занятости оказало помощь в поставке всего оборудования для кофейни. Агентство развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) обеспечило помещение мебелью и оборудованием. SOCAR осуществил ремонтные работы кафе. «PAŞA Holding» предоставил помещение для кафе.
Компания «Trendyol» уже два года оказывает поддержку, оплачивая заработную плату сотрудников.
Руководитель отдела корпоративных коммуникаций «Trendyol» в Азербайджане Сухейля Джаферова заявила, что «Trendyol» уделяет большое внимание социальному воздействию и устойчивому развитию во всех странах своего присутствия:
«Оказывать положительное влияние на жизнь людей и создавать ценность для общества входят в социальные цели «Trendyol». В связи с этим мы реализуем социальные и устойчивые проекты во всех регионах своей деятельности, стремясь внести положительные изменения в жизни наших клиентов и местного населения. За время работы в Азербайджане мы реализовали проекты, охватывающие различные сферы, в соответствии с нашей стратегией корпоративной социальной ответственности и устойчивого развития. Многие из них были реализованы совместно с нашим стратегическим партнером в Азербайджане — «PAŞA Holding». Одним из таких проектов является кафе «Kashalata». Уже два года мы поддерживаем деятельность кафе в Азербайджане вместе с «PAŞA Holding»».
Представитель департамента корпоративной социальной ответственности «PAŞA Holding» Бейим Ибрахимова отметила, что целью холдинга при поддержке данного проекта является вклад в общество и наблюдение за реальными результатами этой поддержки: «Мы хотим, чтобы реализуемые нами проекты не носили только характер помощи, но и превращались в инициативы, способные к устойчивому развитию в будущем. Как вы видите, эти молодые люди обладают экономической активностью и независимостью, что вызывает огромное удовлетворение. Проект получил интерес со стороны общества, и мы надеемся, что эта инициатива станет примером для других проектов в будущем».
Говорят, что любовь спасет мир. Иногда любовь — это чашка кофе, которую вам подают, улыбка на лице, предлагающем кофе, и герои с любовью в сердце, которые стоят за этим напитком. Одна чашка кофе, которую вы пьете, — это надежда для них, ответная любовь и поддержка их жизненной силы.